Op 1 Nov. hervatten het 5de en 4de Leger (groep Maistre) en het 1ste en 2de Am. leger hun opmarsch naar het N. in de richting der Ardennen. „L'assaut concentrique va reprendre de la mer a la Moselle. In België 31 Oct. 4 Nov. Op 31 Oct. wordt de aanval ingezet. Ondanks een hardnekki- gen, wanhopigen tegenstand wordt de eerste linie gebroken. 1 Nov. wordt de aanval hervat, doch reeds blijkt uit rapporten van vliegeniers, dat achter een weerstandslijn van sterke achter hoeden, het land verlaten is. Zonder zwaren tegenstand wordt 4 mijl verder gerukt, het 6de Fr. en het 2de Eng. leger bereiken de Schelde. De vijand is den 2den in vollen aftocht met de cav. der Gealliëer- den op de hielen. Steeds gaat de opmarsch verder in 4 dagen zijn de Lys en daarna de Schelde gepasseerd. Den 4den loopt het front van de Hollandsche grens, langs de voorsteden van Gent en verder langs de Schelde. De slag aan de Sambre. (1 5 Nov.). Ingevolge een opdracht diende de eerste phase van den slag (zie Directive 19 Oct.) voor het 1ste, 3de en 4de Eng. Leger, gesteund door het 1ste Fr. te zijn verovering van het uitgestrekte bosch van Mormal (N. van Landrecies) en de linie van de Sambre. In tweede phase zou een offensief tegen Mons volgen. De eerste aanval is gericht op de omstreken van Valenciennes, die op de linkerflank een saillant in het Eng. front vormden. Na harde gevechten zijn Valenciennes en omstreken den 3den gevallen. Hierna ontwikkelt zich de geheele slag op het aangegeven front, loopende van N. naar Z. ten O. van Valenciennes tot aan de Sambre. Den 4den neemt het 3de Leger Le Quesnoy den 5den is het bosch van Mormal doortrokken en is Landrecies ten N. omtrokken. Den 5den is de Sambre van Landrecies tot den Zuidelijken elle boog overschreden en zijn links Maubeuge en rechts Avesnes op zeer korten afstand bedreigd 20.000 gevangenen werden ge maakt, 450 kanonnen veroverd. De slag van de Oise tot de Maas. (3 5 Nov.) Den 3den valt Debeney aan in de richting van la Capelle, waar door Guise omtrokken en genomen kan worden, de N. oever van de Oise in handen der Franschen vallen zou, de Serre-linie niet houdbaar en de Hunding-stelling, waarvóór het 3de en 5de Leger in afwachting lagen, volslagen omvat zou zijn. 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 22