Want den 8sten hadden de D. parlementairen zich aan het Fr. hoofdkwartier vervoegd en hadden daar de voorwaarden van een volkomen capitulatie vernomen. Zij hadden drie dagen bedenkt ij d. Mochten de Duitschers aarzelen om te tee kenen, dan dienden de voortdurend toene mende successen der achtervolging die aar zeling weg te nemen. Hardnekkig worden de D. legers vervolgd den lOden staat Gouraud langs de Maas tot Charleville het 5de Leger (Guillaumat) sluit zich hierbij aan, evenals het 3de (Humbert) over Rocroi, terwijl het 1ste reeds een gedeelte van België (richting Chimay) bezet het Eng. leger staat oostelijk van Maubeuge en Z. W. van Mons, terwijl N. hiervan de groote zak tusschen Mons en de Schelde tot 30 K. M. is teruggebracht de Belgen bezetten het kanaal Gent-Terneuzen. En zoo was op den avond van 10 Nov. alles gereed om den tegen stander te verpletteren tusschen de beneden Maas en de Saar. Daarbij zou Degoutte, oprukkend in de richting van Brussel, Tirlemont, Luik den linkervleugel vormen Castelnau oprukkend naar Saar en Moezel den rechter, terwijl het centrum den tegen stander in het Massif des Ardennes zou binden. Doch den 11 den, te 5.10 V. teekenen de D. parlementairs den wapenstilstand. En den 12den spreekt het Fr. volk zich uit „que le maréchal Foch avait bien mérité de la patrie." Twee kaarten; twee methoden van oorlog voering; waarom Foch Ludendorff overwon nen heeft. (Zie Schetsen V en VI). Aldus titelt Raymond Recoully het laatste en verreweg belang rijkste hoofdstuk van zijn boek, dat hier, met twee kaarten, als slot van deze studie vrijwel in zijn geheel volgt. Deze kaarten zijn door de staf-officieren van Foch bijgehouden de eerste geeft de verdedigende, de tweede de aanvallende slag. En in deze kaarten is het verschil van de methoden en de opvat tingen der beide veldheeren buitengemeen illustratief weergegeven. In de eerste kaart treffen dadelijk twee bijna even breede en diepe „zakken," n. 1. die van 21 Maart en 27 Mei. In die zakken heeft Ludendorff zijn divisies gestortin de eerste dagen met een regelmatige en niet tegengehouden vooruitgang. Maar dan neemt de zak wel in diepte, doch niet in breedte toe, zij neemt den vorm van een triangel aan langs de beide zijden van dien driehoek hebben de geallieerde reserves den Duitscher tegengehouden. Tusschen den zevenden en den tienden dag stopt de vooruitgang, de offensieve kracht is uitgeput, 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 24