„patent-sleutel:" de theorie moet worden aangepast aan de om standighedenNapoleon veranderde zijn aanvalsplan volkomen op den vooravond van Jena „Dans ces premières semaines de juin oü l'armée francaise venait de recevoir un coup terrible, L.-s'il avait eu la véritable intuition du grand hornrne de guerre, aurait a tout prix- en dépit de la fatigue de ses troupes-poursuivi, multiplié sans arrêt ses attaques. Même préparées avec moins de soins, rien ne prouve q'elles n'aurient pas réussi In de kaart van den aanvallenden slag treft allereerst de bijna onafgebroken voortgang der operaties 2). In tegenstelling met L. stopt Foch zijn stoot-poging op het oogenblik, dat het rendement is uitgeput, om haar dadelijk ergens anders te hervatten. 18 Juli offensief Mangin- Degoutte. Resultaten derhalve voortgaan. De saillant van Chateau-Thierry wordt met het oog op de bedreigde verbindings lijnen ontruimd. Tegen het eind van de maand heeft de aanval opgeleverd, wat men verwachten kon. Dus wordt overgegaan tot een serie van operaties, die den Geallieerden het gebruik hunner groote communicatie-lijnen moeten hergeven en de D. reserves moeten uitputten. Maar het gaat er nog niet om het D. front te doorbreken. Daarvoor moeten de D. reserves eerst zooveel doenlijk zijn verbruikt. De slag van Montdidier begint, wordt in tegenstelling met de Ludendorffsche methode op de vleugels uitgebreid, in het N. geflankeerd door Eng. aanvallen, in het Z. door die van de legers van Humbert en Mangin. Maar voor deze offensieven beschikte Foch niet over frissche, van achteren aangevoerde Divisies. Hij viel aan met hetgeen er was, dikwijls troepen uit de sectoren, maar hij hield er rekening mee, dat men tegenover den verzwakkenden D. tegenstand tot stoutmoediger manoeuvres kon overgaan. Hij regelde de oplossing overeenkomstig de omstandigheden. L. zorgde voor zijn aanvallen over een voldoend aantal speciaal afgerichte Divisies te beschikken, echter ten koste van de rest van zijn leger vormde op die wijze twee soorten troepen, één voor den aanval, één voor de verdediging, een methode, waartegen Foch zich steeds hardnekkig heeft verzet. Dit oordeel van Recoully over Ludendorff is wel heel ongunstig. Op het O. front toonde hij zich wel degelijk le grand homme de guerre. Maar men vergeet weieens de inzinking van het Duitsche volk en leger en ook dat Duitschland tenslotte de geheele wereld metal zijn hulpmiddelen en krachten tegenover zich had. 2). Men houde in het oog, dat de kracht der D. reeds belangrijk ver minderd was. Red. 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 26