naren betreffende het deelnemen enz. in particuliere ondernemingen enz. en bovendien voor actief dienende militairen werd verbotten betrekkingen als correspondent enz. van verzekeringsmaatschap pijen en soortgelijke instellingen te bekleeden. Ook bestaat nog de circulaire nr. 105 in den bundel algemeene orders, welke handelt over het verbod om paviljoens te verhuren. De vraag rijst of de in den aanhef genoemde toestanden wel rijmen met de daarop volgende verbodsbepalingen en of deze bepalingen alle nog wel reden van bestaan hebben, indien de toestanden vorenbedoeld getolereerd blijven. SAP1ÉNTI SAT. 4. BESCHOUWINGEN BETREFFENDE HET GEBRUIK VAN ARTILLERIE. A. Bewegingsoorlog. a. Ontmoetingsgevecht. Vooraf beraamd gevecht. Voor het gebruik van de artillerie in het gevecht zijn geen vaste regels te geven. Slechts de hoofdbeginselen kunnen worden vastgelegd, welke dan het richtsnoer moeten zijn bij het bepalen van de taak van de art. I. De art. zal in samenwerking met de andere wapens al hare krachten moeten inzetten om mede te werken tot het bereiken van het gevechtsdoel. Hiervoor is het noodig, dat de art.-macht op de meest voordeelige wijze wordt gegroepeerd en in gevecht gebracht en het volle vermogen van den enkelen vuurmond benut wordt, teneinde den vijand een maximum aan verliezen door artillerievuur toe te brengen. „L'arrne employée par l'art., son arme unique, est constituée par les projectiles" 1). De art.-kracht is de explodeerende munitiemassa. De taak van de art. is: het ter bereiking van het beoogde resultaat benoodigde aantal projectielen, op de gewenschte tijdstippen, tegen bepaalde doelen, op de juiste wijze tot explosie te brengen; noch het tijdstip waarop, noch de doelen waartègen deze munitie zal moeten worden verbruikt is van te voren bekend. Als regel zal dan ook aanvankelijk niet zijn vast te stellen, op welke wijze de beschikbare art.-macht moet worden gegroepeerd en waar zij zal behooren te worden opgesteld. Maar zelfs al ware dit vóór den aanvang van het gevecht wèl mogelijk, dan nog zal tijdens het verloop van den strijd tengevolge van nieuw optredende, niet te voorziene, factoren-wijziging van de oorspronkelijk getroffen maatregelen noodig blijken. La manoeuvre par Ie feu. Cambuzat. 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 28