den inf. Comdt moeten opvolgen, worden die art. eenheden als regel niet onder het commando van dezen Comdt gesteld. Voor de doorvoering van het beginsel „centralisatie" is noodig, dat de art. vóór den aanvang van het gevecht aan de Brigades wordt onttrokken. Zou de art. in Brigadeverband blijven, dan leidt dit tot versnippering van de art. macht en tot een onecono misch gebruik. Ook in de Fr. en D. voorschriften wordt hetzelfde beginsel gehuldigd. Fr. reglement: „De verbinding, die tusschen de beide wapens wordt gevormd, sluit voor de art. slechts in zich, een onderge schiktheid in opdracht en verbreekt voor haar de gewone hiër archieke banden niet; deze alleen stellen den bevelhebber in staat de samenwerking van alle middelen ter bereiking van het gemeen schappelijke doel te verzekeren." D. Regl.: „Een stellen onder de bevelen van den Inf. Comdt is slechts dan aan te bevelen, wanneer het onderdeel der art. ver van zijn verband is gescheiden." Nog eenige aanhalingen van bevoegde schrijvers mogen volgen om de juistheid van het bovenstaande te bevestigen: General Dedieu Anglade, Cdt art. löième Corps d'armeé. „Notes sur les feux d'art.:" „Par contre, sous prétexte de liaison, nous voyons pratiqeur des émiettements et des dislocations déplorables d'unités d'art. Après la guerre, dans les Kriegsspiels, on n' hésite pas a enlever un groupe au col. d'art., pour le donner a un colonel d'inf. ou même a un simple chef de bataillon." Deze Fr. art. generaal wil zelfs, dat de art. meer in de hand van den Comdt van het Legerkorps blijft, dus meer aan het gezag van de Div. Comdtn wordt onttrokken. Zijn stelregel is: „agir par effets de masse, éviter la dispersion des trajectoires." Generaal Tonnet schrijft in zijn artikel: „Art. in den bewegings- en in den stellingoorlog (Mil. Speet. Jan. '21):" „Als de vuurleidingsorganen er in slagen voor elk gevechts moment de eigen art. met hare nulpunten en hoofdrichtlijnen, de stellingen der eigen- en der vijandelijke inf. en alle beschoten doelen en aangewezen merkpunten snel op de kaart te brengen, kan de vastheid der art. leiding in hooge mate winnen." Ook dit wijst op centralisatie. „Ueber moderne Gefechtsführung" von Prisi, overste in den Zwitserschen Gen. St. (Vierteljahrsschrift 1921, Heft 1): „Die Art. in zentrale Leitung zusammenfassen. Diese Zusammen- fassung des Art.-feuers in zentrale Leitung musz deshalb, wo und wann irgendwie die Umstande es gestatten stets von unten ange- strebt, von oben gefordert, werden. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 30