de voorloopige groepeering voor de geheele art.-macht vastgesteld. In verband met de taak der verschillende art.-groepen onder scheidt men inf. battn (die, welke bestemd zijn op int. te vuren) en contra-battn (die, welke bestemd zijn op art. te vuren). Bij de verdediging is het geval eenigszins anders. De verdediger heeft om bepaalde reden het initiatief voorloopig prijs gegeven en heeft althans in den aanvang zijne handelingen ondergeschikt gemaakt aan die van den tegenstander. De maatregelen van eerst genoemde moeten zich naar die van laatstgenoemde richten. Aanvankelijk weet de verdediger niet hoe de aanvaller zijn stelling zal aangrijpen. Op welke gedeelten de grootste druk zal worden uitgeoefend, is hem voorshands niet bekend. Om voor alle gevallen gereed te zijn, verdeelt hij zijne in stelling staande art. in onderdeelen, aan enkele waarvan de bewaking van bepaalde terreinstrooken wordt opgedragen. Alhoewel het beletten van de nadering van de inf. hoofddoel van de verdediging zal zijn, zal bestrijding van art. niet achterwege kunnen blijven. Te voren is echter niet te zeggen, welke onderdeelen van de art. op inf., welke op art., zullen moeten vuren; indeeling van inf.- en contra-battn heeft dan ook te voren niet plaats. Wil men voor de verdediging reeds dadelijk een indeeling der batterijen, dan zou deze, afgescheiden van de ook bij de verdediging steeds in te deelen art.-reserve, kunnen geschieden in: 1. battn voor vuur op groote afstanden; 2. battn voor de nabijverdediging; 3. battn met dubbele bestemming, d. w. z., die naar gelang van de omstandigheden tegen inf. of art. doelen kunnen worden ingezet en in verband hiermede afdeelingsgewijze in bewakingsstelling (c. q. afwachtingsstelling) zijn geplaatst, waarbij voor elke afdee- Iing de te bewaken zone 1is aangegeven waarbinnen, volgens de door A. C. gegeven bevelen, doelen onder vuur kunnen worden genomen. Van deze art. kunnen afdn (battn) onder de bevelen van de Groeps Comdtn der inf. worden gesteld, doch mogen zonder nader bevel van den A. B. niet builen de groep van de te ondersteunen inf. worden gebruikt. De art. van de verdediging blijft op deze wijze in de hand van den A. B. (A. C.) met uitzondering van de art. voor de nabijver- Duidelijkheidshalve zal in den vervolge bij de indeeling van het voor terrein, wanneer de verdeeling ten behoeve van de inf. geschiedt, over „groepen" en „vakken'' worden gesproken en wanneer de verdee ling op de art. betrekking heeft, over „zones" en ,,strooken." De groe pen worden dus verdeeld in vakken, de zones in strooken. Aangezien bij indeeling ten behoeve van de inf. andere eischen gelden, dan voor de indeeling ten behoeve van de art., zullen als regel de groepen niet met de zones, de vakken niet met de strooken overeenstemmen. Voor „zóne" kan ook „afdeelingstrook" worden gelezen. 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 32