dediging, die van den aanvang af onder de bevelen van den Inf. Comdt (Groeps-, Vakcomdt) met wien zij moet samenwerken wordt gesteld. Het streven bestaat om ter wille van de flankeerende werking de vakbatterij eene opstelling te geven in een ander vak, dan dat van de inf., welke zij direct moet steunen. Tegen deze wijze van opstellen bestaat het groot bezwaar, dat de verbinding van Inf. comdt met zijn Art. comdt niet is verzekerd Wel is waar heeft bedoelde Art. comdt een instructie, waarnaar hij moet handelen, doch de verbinding blijft noodig,_ omdat zijn battn in het laatste stadium van den aanval in werking komen en onmiddellijk na den storm van den aanvaller wellicht een tegenaanval moet worden uitgevoerd. In een der hevigste perioden van het gevecht mag de risico niet worden geloopen, dat de vakcomdt geen verbinding meer heeft met zijn Art. comdt, die hem in deze kritieke gevechtsmomenten door de crisis moet heenhelpen. Hoe uiterst werkzaam flankeerend vuur ook is, het mag niet worden verkregen ten koste van de samenwerking in een ge vechtsperiode waarin deze samenwerking niet te missen is. Flankeerend vuur kan op andere wijze worden verkregen n. 1. door de vakbatterij nabij de vakgrenzen op te stellen en bovendien door de meer achterwaarts gelegen battn (met vuurmonden met groote dracht), al wordt onmiddellijk toegegeven, dat dit laatste vuur niet tot zoo kort voor de liniën zal kunnen worden gebracht, als dat van vakbattn. De oorlog heeft geleerd dat vuurmonden met groote dracht en een werkzaam G. K.-schot zich bij uitstek leenen voor het afge ven van flankeerend vuur. III. De verschillende soorten van art., welke bij het veldleger kunnen worden ingedeeld zijn: veld en bergbattn (tijdelijk ook battn 7 cM. L/28 enL/14)d. i. Bereden artillerie; battn 7,5 L/30 en 12 c.M. Hw. d. i. Motorartillerie 2). Bereden- en Motor art. worden vereenigd onder den naam: Mobiele Art. In de toekomst zullen de battn van 7,5 L/30 worden vervangen door Hw. battn van 10,5 c.M. en de Hw. battn van 12 c.M. door die van 15 c.M. Laat men toch vooral niet meenen, dat een telefoonverbinding dwars door de eigen voorste linie heen (denk slechts aan het groote verkeer van aan- en afvoer) tot het laatste hevige gevechtsstadium toe, intact kan blijven, omdat bij vredesoefeningen dergelijke niet kriegsmaszige handelingen worden vertoond, dikwijls met succes. Zelfs al worden bovengrondsche verbindingen gemaakt, zoodat de draad niet kan wor den stukgeloopen, dan is het breken van een tak (en hoeveel takken worden in de linie niet stukgeschoten) voldoende om den draad op den grond te krijgen. 2). Aangenomen wordt dat de Mr battn met paardentractie vervallen zijn. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 33