eigenaardige vermogens van elke geschutsoort zoo volledig mo gelijk tot tuin recht komen." Hierbij wordt er nog op gewezen, dat ook in dit opzicht de aanvaller in het voordeel is boven den verdediger. Juist door de onzekerheid, waarin de verdediger verkeert om trent de plannen van den aanvaller, moet het g e h e e 1 e stelling front tijdig worden bezet en ten einde niet te laat te komen, ook een gedeelte van de art. worden ingezet. Daarbij bestaat de kans, dat de vuurmonden niet tegen die doelen zullen kunnen vuren, welke met het oog op hunne bij zondere eigenschappen als de meest gewenschte moeten worden beschouwd. Voor den verdediger zal het daarom aanbeveling verdienen zoo mogelijk het speciaal geschut niet te vroeg een bestemming te geven. De aanvaller werkt volgens een vooraf beraamd plan, reeds van den beginne af heeft elk frontgedeelte van de stelling voor hem niet dezelfde waarde; hij concentreert zijne krachten opeen te voren aangegeven gedeelte en heeft daardoor een grooter kans van de bijzondere eigenschappen van elke geschutsoort partij te kunnen trekken. IV. Alhoewel bij de keuze van eene stelling o. a. rekening moet worden gehouden met het gebruik van de verschillende wapen soorten, moet daarbij vooral voor den veldoorlog hooge waarde worden toegekend aan de aanwezigheid van goede art. waarnemings- punten z. m. in de onmiddellijke nabijheid van de art.-stellingen. Waarneming van het art.-vuur moet mogelijk en de verbinding: waarnemer-batterij verzekerd zijn, wil er van een werkzaam art.- vuur sprake kunnen zijn. De groote kwetsbaarheid van de ver bindingen in den bewegingsoorlog maakt het noodzakelijk, de lengte der verbindingen voor de leiding van het art.-vuur tot een minimum te beperken. Onafwijsbare eischen voor een stelling zijn dus: A. goede waarnemingspunten en B. de art. opstelling in de nabijheid daarvan. De eischen door de art. te stellen behooren bij de stellingkeuze te predomineeren 1 In den Balkanoorlog kwam de Servische art., in tegenstelling met de Turksche, als regel in gedekte stellingen. Toch koos zij de stellingen zoo dicht mogelijk bij de standplaats van den vuurleider om het gebruik van de telefoon te kunnen uitschakelen. Betreffende de ervaring omtrent dit punt in den Wereldoorlog meen ik te mogen wijzen op hetgeen in het Br. Voorschrift voor het gevecht van Oct. '20 wordt gezegd. „De art. en de mitrs vormen de ruggegraat der verdediging. De „stelling moet dus uit een oogpunt van artillerie- en mitrailleur- „verdediging worden gekozen 1 Vetdruk van ons. Red. 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 35