ridderlijkheidsoverwegingen van een dergelijk krachtig hulpmiddel in den strijd geen afstand worden gedaan. V. De snelheid, waarmede de plaats van vijandelijke battn zal worden vastgesteld, zal o. m. afhangen van de meerdere of mindere maskeering (dekking) dier battn. In het algemeen zal het plaats bepalen van die battn groote moeilijkheden opleveren, te grooter naarmate over minder mo derne verkenningsmiddelen wordt beschikt. Nog bezwaarlijker zal het zijn vast te stellen op welke doelen gepeilde batterijen vuren. Hoe gewenscht het ook moge zijn te weten of zij op inf. of op art. vuren, als regel zal het zeer moeilijk zijn dit uit te maken. Met de moderne verkennings- en plaatsbepalingsmiddelen schijnt in den Wereldoorlog het vaststellen van de opstellings plaatsen als regel mogelijk te zijn geweest. Waar ons leger ook op dat gebied nog niet zoo modern is uitgerust, heeft het zijn nut den stand van zaken na te gaan kort voor het begin van den Wereldoorlog. In den Balkanoorlog 1912/13, waar voor het eerst beide par tijen met moderne vuurmonden (kanonterugloop met schilden) waren uitgerust, bleek reeds de moeilijkheid om gedekte art. opstellingen te vinden. In tegenstelling met de Turksche art., welke in open en half- gedekte stellingen den strijd voerde, maakte de Bulgaarsche en Servische een ruim gebruik van de gedekte stellingen. In de gevechten bij Lulu Burgas en Tschataldscha trad de Buig art op groote afstanden gedekt op, terwijl alleen de battn voor on dersteuning van de inf. ongedekt in stelling kwamen. Ook ziet men in het ontmoetingsgevecht bij Kumanovo en het verdedigend gevecht bij Monastir de Servische art. de Turksche uit gedekte stellingen bestrijden. Deze bepaalde zich daarom tot het uitsluitend beschieten van de inf. De Servische art. verkreeg daardoor gemakkelijk het over wicht op de Turksche en kon daarna haar eigen inf. werkzaam ondersteunen. Het beginsel om de art. alleen tegen de vijand, inf. in te zetten, wanneer de vijand, art. opstellingen niet vlug zijn te bepalen komt mij, vooral voor den aanvaller, verkeerd voor. Zware verliezen en een échec kunnen daarvan het gevolg zijn. De aanvaller is nu eenmaal meer blootgesteld dan de verdediger en wanneer beide partijen er zich toe bepalen met de art. uitsluitend inf. onder vuur te nemen, legt n. m. m. als regel de aanvaller het loodje. b. Verdediging van onze reeds in vredestijd voorbereide stellingen. De grondbeginselen zijn dezelfde als hiervoren voor de verde diging aangewezen. 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 38