Bovendien zijn dan reeds vanzelf twee onmisbare verbindingen tot stand gebracht, namelijk B. C.-Afd. Comdt en Afd. Comdt- Inf. Comdt. De zaak wordt anders, indien zooals bij voorkeur door de Ind. art. in toepassing wordt gebracht een geheele afdeeling als contra-afdeeling wordt aangewezen. Dan loopt men veel kans, dat èn stelling èn waarnemingspunt niet deugen, terwijl een niet tot de afdeeling behoorende B. C. de verbinding B. C.-Afd. Comdt tot stand moet brengen. Daarbij komt nog, dat bij de methode „contra-a f d e e I i n g" van zelf drie batterijen tot werkeloosheid zijn gedoemd en mo gelijkerwijs in een ongewenschte richting zijn ingezet. De tweede vraag, die zich daarna voordoet is „Zoo de methode contra-a f d. minder aanbeveling verdient, waarom dan niet de methode per reeds ingezette afd. een of meer contra-battn. Deze vraag moet eveneens ontkennend beantwoord worden omdat van te voren met groote zekerheid gezegd kan worden, dat die contra-battn niet in werking zullen komen en al spoedig een andere bestemming zullen moeten krijgen. Het tijdverlies, aan elke omzetting verbonden, nog daargelaten, kan het herhaaldelijk van bestemming veranderen, wanneer de eerst opge dragen taak nog niet eens tot uitvoering is gekomen, zeker niet het vertrouwen in de leiding vergrooten. c. Telkenmale, wanneer een batt. bestrijdbaar is geworden, maar ook niet eerder, wordt een batt. uit de reserve aangewezen om haar te bestrijden. Wanneer de in te nemen stellingen behoorlijk zijn voorbereid, gaat het innemen daarvan met weinig tijdverlies gepaard, welk tijdverlies ook weinig ter zake doet, omdat de zich gedekt wanende tegenstander geen reden heeft om van stelling te veranderen. Men heeft dan het groote voordeel, dat de kracht eerst dan wordt ingezet, wanneer er behoefte aan bestaat (économie des forces). De bewakingstelling toch dagteekent uit den tijd der directe richtmethode 2), toen, om te kunnen vuren, een randstelling moest worden ingenomen (overbank vuren). Met zekerheid kon dus verwacht worden, dat de vijandelijke battn zichtbaar, dus be strijdbaar zouden worden. Met de volkomen gedekte stelling, de camouflage en de schilden, is die zekerheid tot een droevig mini mum teruggebracht. De bewakingstelling was het uitvloeisel van het te verwachten art. duel2). Ten einde de verdedigende art. zoo spoedig mogelijk tot zwij gen te kunnen brengen, dus het vuuroverwicht te verkrijgen, S. is het dus niet met Percin eens, zie voren. Red. 2). Red. 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 3