urgent, als in den bewegingsoorlog, al zal er óók hier steeds naar moeten worden gestreefd de verbindingen tot de kleinste afstanden terug te brengen. De plaats van vele battn zal daardoor zóó kunnen worden gekozen, dat een maximum gezichtsdekking wordt verkregen, waardoor de kwetsbaarheid belangrijk wordt verminderd en zij zich dientengevolge beter en langer van uit hunne stellingen kunnen doen gelden, terwijl bovendien hare bewegingsvrijheid langer gewaarborgd blijft. De wensch van den vuurleider om zich nabij de batt. op te stellen zal in voorbereide stellingen geen aanleiding mogen zijn om van eene sterke maskeering af te zien. Veelal zal een maximum gezichtsdekking mogelijk zijn, zonder het beginsel „uitwerking gaat boven dekking" prijs te geven Voor de indeeling van de art. geldt nog het volgende Het zal aanbeveling verdienen, partijtrekkende van de gron dige voorbereiding van doelverkennings- en waarnemingsdienst, in beginsel de bestrijding van de vijandelijke battn op te dra gen aan de Stellingart., waaraan voor dit doel de Hw battn van de Mobiele art. kunnen worden toegevoegd. Toch blijft de verdediger afhankelijk van de maatregelen van den aanvaller en is het dus ook hiér aangewezen een gedeelte van de art. over de door den St.Comdt (A.C) aangegeven zones (strooken) te verdeelen. De afdn (battn), die niet tegen art. zijn ingezet, blijven vol gens de door den A.C. te voren gegeven bevelen, in de eerste plaats beschikbaar voor bewaking van hunne zone (strook). Voor het bevuren van doelen in een nevensstrook volgen eventueel nadere bevelen van den A.C. De breedte van de zones zal in het algemeen, behalve van de terreingesteldheid en van het aantal afdn (battn), dat voor de bezetting wordt aangewezen, afhankelijk zijn van de dracht der betrekkelijke vuurmonden. Het begrenzen van de zóne (strook) in de diepte geschiedt met het oog op de te verkrijgen gezichts dekking. Van deze afdeelingen kunnen z. n. enkele onder de bevelen van Groepscomdtn der inf. worden gesteld; doch uitsluitend tegen doelen van die inf.-groep. Hierbij wordt onder de aandacht gebracht, dat in voorbereide stellingen het geheele art. systeem (batt.-, waarnemings- en plaats bepalingsorganen, gepeilde doelen enz.) op de kaart wordt vast gelegd, waarbij het terrein, dat door afdn (battn) te bevuren is, aangegeven wordt door het teekenen van vuursectoren. Het zal hierbij kunnen voorkomen, dat de sectoren van meer dere afdn (battn) elkaar geheel of gedeeltelijk bedekken. De vuurregeling door den A. C. moet zorg dragen, dat hier door bij de vuurleiding geen verwarring kan ontstaan. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 40