De Ber. art. zal veelal bestemd kunnen worden voor de nabij- verdediging en als art.-reserve. De meerdere en betere middelen waarover de Stellingdienst beschikt om doelen te verkennen en de plaats daarvan te bepa len leiden tot het streven om den art.-verkenningsdienst in de stel ling ook in werking te stellen ten behoeve van de battn der Mobiele art. Toch moet daarbij worden bedacht, dat de verbindingen van de Stelling-art. en de waarnemingsposten over het art. verken ningskwartier (schakelbord) moeten loopen, zoodat de verbinding tusschen die battn- en waarnemingsposten gemakkelijk tot stand is te brengen, wanneer dit voor de vuurleiding noodig is. Wordt een doel gepeild, dat van af een waarnemingspost is te beschieten, dan zou wanneer de verbinding met die waarne mingspost reeds bestaat of spoedig kan worden verkregen dit kunnen worden aangewezen aan een mobiele batt., die dat doel zelf niet kan zien. Het betere peilwezen van de Stelling-art. berust in de eerste plaats op een goeden telefoondienst; alleen dus wanneer men van een goede werking daarvan verzekerd is, kan op de werking van den St. A. V. D. worden vertrouwd. Is de telefoonaanleg echter geschied als in zekere ge deelten van onze stellingen dan is a priori te zeggen, dat in werkelijkheid het systeem zeker zal falen, en verdient het verre de voorkeur van den aanvang af niet op het stelsel te bouwen. Vuurleiding door middel van telefonen, op welker werking niet absoluut kan worden gerekend, leidt wis en zeker tot een débacle. Daarom kan niet genoeg worden gewezen op de groote waar de van vuurleiding in de nabijheid der battn. B. De Stellingoorlog. N. m. m. is het voeren van den Stellingoorlog door het N. I. Leger van de huidige samenstelling ondenkbaar en wel om de volgende redenen: le. Wordt tegen een landenden of gelanden vijand een offensief ondernomen, dat wil er kans van slagen zijn zoo krachtig mogelijk moet zijn, dan wordt öf de vijand in zee geworpen 2), öf het offensief faalt 3). Hoe het verder verloop van den krijg in het laatste geval zal zijn, is niet te zeggen; doch dat de vijand ons dan zooveel tijd Vetdruk van ons. Red. 2). Die aanval kan in meerdere of mindere mate het karakter van den Stellingoorlog hebben n. 1. als de gelande vijand een stelling met aan zee aangeleunde vleugels heeft weten in te nemen. Red. 3). En dan is het o. i. uit! Red. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 41