zal laten, dat de tweede periode een Stellingoorlog zou kunnen worden, is n. m. m. uitgesloten. 2e. Voor een Stellingoorlog is het een voorwaarde, dat de vleugels der stelling van beide partijen zijn aangeleund. Eene opstelling van de troepen in de diepte is noodig. Welk ge vechtsfront kan het 4 Brigades sterke N. 1. Leger bij een diepte opstelling als voor een loopgravenoorlog noodig is, dan innemen? Een front van slechts enkele K. M. Waar denkt men zich die stelling? In de Preangerstellingen uiteraard, waar men van reeds bestaande hulpmiddelen voor de verdediging kan gebruik maken. Dat aldaar evenwel een Stellingoorlog (dus in een stelling welke niet te omtrekken is) kan worden gevoerd, is uitgesloten. Maar al zou de mogelijkheid bestaan, dat ons leger een stel lingfront bezette, dat van zee tot zee reikte, en dus niet te omtrekken was, zelfs dan zou de vijand nog niet tot een Stel lingoorlog overgaan, doch door het landen van troepen achter het stellingfront, een doodelijken stoot in den rug voorbereiden. 3e. Het voeren van een Stellingoorlog, als op het Westfront gestreden, eischt een groote sterkte aan manschappen en ma teriaal per M. front. Bij het Maartoffensief in '18 werden op een aanvalsfront van 20 K. M. ingezet: 11 Inf. Divisies in voorste, 8 in tweede linie, 4 in reserve, waarbij later nog 6 Div. ter beschikking kwamen. Dus nog geen 50 °/0 in le. linie. In Indië nog geen 2 Brigades. Hoe groot wordt dan de front breedte v. d. stelling? De voor genoemd offensief beschikbaar gestelde art.-macht telde 150 lichte en zware battn voor den art.-strijd, bovendien nog 200 veldbattn en 80 zware. Per Regt. Inf.: 1 batt. lichte art. De totale dichtheid was 5 kanon nen en mijnwerpers per 10 M. Zijn methoden, aangewend in speciale gevallen, voor sterkte verhoudingen als bovengenoemd, zonder meer toe te passen bij het optreden van een leger van onze sterkte nadat het tot het defensief is gedwongen? (na aftrek dus van geleden verliezen). 4e. Bedenkt men welke enorme munitiehoeveelheden een Stel lingoorlog verslindt, dan moet men tot de overtuiging komen, dat deze wijze van oorlogvoeren ons geen kans kan geven. Champagne-offensief 400 K. Q. j M steilingfront. Somme-offensief 910 K. G. J F Wat een veldvuurmond verschiet? „On avule 75 en venir a dévorer, pour une seule consommation journalière, jusqu' a sept fois son propre poids (affut et canon compris). (La manoeuvre par le feu; col d'art. Cambuzat). In der Dauerschlacht an der Somme verfeuerte die britische art. 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 42