rund 4.000.000 Schusz, in Weytschaate Bogen ('17) in wenigen Tagen 2.753.000 Die amerik. Armee bei St. Mihiel ('18) in einem Vorbereitungsfeuer 1.300.217 Schusz 1). Voor het vernielen van 100 M. loopgraaf zijn 300 sch. van 15 c.M. Hw. noodig; voor het opruimen van een mitr. nest. 100 sch. uit een veldkanon. (Overgenomen uit Mavors, Sept. '20, dat meer dere belangrijke gegevens bevat). Stelt men hier nu tegenover onze munitieuitrusting, dan is het niet moeilijk uit te rekenen voor hoeveel dagen Stellingoorlog deze mun.-voorraad, verminderd met de tijdens het offensief verscho ten hoeveelheden, voldoende is. Om een op Java gelanden vijand te vernietigen moet men van de beide grondvormen van den oorlog de Niederwerfungs-, niet de Ermattungs-strategie toepassen, alsdan is er echter geen plaats voor een Stellingoorlog, als op het Westfront gestreden. Wil men van de lessen uit den Wereldoorlog ook voor ons leger partij trekken, dan ware te overwegen, welke van de nieuwere denkbeelden ten nutte van ons leger kunnen worden aangewend, met welke moderne strijdmiddelen'ons leger zal worden uitgerust en op welke wijze zij in het bestaande zullen worden gebruikt. Mede ware in beschouwing te nemen, wat op dat gebied van een vermoedelijken tegenstander voor ons zal zijn te verwachten en de daartegen te treffen maatregelen. Daarbij verdient echter ook voor ons de volgende waarschuwing van den Zwitserschen Overste von Prisi alle aandacht „Nichts ware verhangnisvoller als das Bestreben die Kriegser- fahrungen fremder Heere ohne Kritische Prüfung einfach auf unsere Verhaltnisse iibertragen zu wollen. Wir können es nicht ebenso machen, weil uns zuin Kopieren der angewandten Verfahren sehr wesentliche Hülfsmittel fehlen. C. D. LAGERWERFF. maj. art. 5. MET A II VD. BIJ BAJABANG OVER DE TJITAROEM. door W. J. LUCARD1E EN F. L. W. L1BOUREL. Aangezien bij tactische oefeningen op de kaart van Radjamandala meerdere malen geheele colonnes met voertuigen zonder eenig belangrijk oponthoud bij Bajabang over de Tjitaroem worden gezet, mag het eene gelukkige gedachte worden genoemd aldaar eens een overgang te doen uitvoeren om na te gaan, of dit wel zoo zonder ernstige bezwaren mogelijk is. Juist gezien is het de over- Kritik des Weltkrieges von einem Generalstabler. 43

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 43