51 Antislipmiddelen voor auto's. Een proef gehouden met houten blokken voorzien van ijzerbeslag, welke met kettingen aan den velg van de automobiel werden bevestigd, wierp onbevredigende resultaten af. De auto's werden daarop voorzien van 7 antislipkettingen per achterwiel met klemstukken, ter bevestiging aan de spaken. Ook deze oplossing voldoet nog niet geheel. T ractors. Een voorloopige proef werd gehouden voor het vervoer van geschut door het terrein en tegen steile hellingen door middel van een landbouwtractor van het Caterpillar-type (Clayton) en een vierwielige Fiat-tractor, waarvan de velgen der drijfwielen met hoekijzers waren bezet. De proeven hadden plaats nabij Bandoeng, Batoe-Djadjar en op de Poen- tjakhelling (20.5%). De Fiat voldeed het beste, zoodat daarin aanleiding is gevonden de proeven met dit model te doen voortzetten. Het vervoer bij niet-gebruik van den tractor zal moeten plaats hebben op een zoo laag mogelijken, nog te construeeren aanhangwagen. Onderzoek materieel op gebreken ten gevolge van autotractie-vervoer. Een onderzoek, in den loop van het jaar gehouden, heeft uitgewezen, dat het materiëel van 7.5 cM. L/30 weinig heeft geleden door het vervoer met autotractie; alleen het verbruik der raden is vrij groot. Het materiëel van 12 cM. Hw. A. heeft meer geleden; daarbij kwamen voor: losgetrilde klinkbouten der tap en aspannen, scheuren in de zij wangen, vernieling van de nokken op de as alsmede ernstige slijtage aan de raden. Aanmaak van (Kruppsche) buizen bij de P. W. Een nadere schietproef met T. S. B. No. 3 N. M., waarbij de constructie van den ring gewijzigd was, verliep bevredigend. Het bleek dat het ge constateerd gebrek van het niet-ontsteken van den ondersten sasring thans geheel was ondervangen. De spreiding der ringen liet echter nog te wenschen over (t. s. 50 0.193) in vergelijking met Kruppsche ringen, ook bleek de buis ongeveer 3 te lang te branden. De conclusie was, dat de ringen, bij gebrek aan Krupp sche, alleszins bruikbaar zouden zijn. (La'er is gebleken dat eene partij tegen einde van het verslagjaar uit Europa ontvangen Kruppsche ringen, bij de keuring in rust, een belangrijk grootere spreiding gaven, dan de bij de P.W. aangemaakte ringen. Exercitie-veldhandgranaat. Het ontworpen model heeft bij beproeving bij de korpsen der Infanterie goed voldaan. Het bleek echter dat een scheuren van den houten steel, als gevolg van herhaald oefenen, vrij veelvuldig voorkwam. Om dit zooveel mogelijk te voorkomen werden de stelen van onderen voorzien van een plaatijzeren huls, welke klemmend werd opg&schoven en bovendien nog met 2 pennetjes werd vastgezet. Om bovendien tegemoet te komen aan het gebrek van veelvuldig defect raken der aftrektouwen zal per exercitieveldhandgranaat 1 reserve aftrek- touw met stang worden afgeleverd, welke aftrektouwen als afzonderlijke verwisselstukken in de magazijnen van oorlog en, voor zoover noodig, bij de officieren belast met het materiëel der artillerie worden opgelegd. Kogels voor scherpe patronen No. 1 en 4. In Maart van het verslagjaar werd per s.s. „Vondel'' een partij der bovenbedoelde kogels met stalen mantel uit Nederland ontvangen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 57