Meende men eerst, in het moderne bombardement dat middel gevonden te hebben, alras bleek, dat de mitrs eerst in werking werden gebracht, wanneer het „vuurgordijn" met het oog op het gevaar voor de eigen inf. naar achteren moest worden verlegd. (Hieruit blijkt tevens van welk eenj groote .(waarde het is om dat tijdstip tot de allerlaatste oogenblikken uit te stellen). Toen meende men in de handgranaat en den aanvalsmitr. die middelen gevonden te hebben. Ook zij bleken ontoereikend. Ten slotte bleek de „tank" het meest doeltreffend. De gepantserde caterpillar voorzien van een klein kaliberkanon en mitr. bleek zoo'n uitnemende mitr. opruimer, dat de tegenpartij zich genoopt zag het z. g. „antitankgeschut" in 't leven te roepen Maar behalve als antimitr.-geschut bewees de tank nog andere diensten. In haar herleefde het vroegere Bataljons- of inf. ge schut. Als trouwe metgezel in de voorste linie mede opruk kend, verschafte zij der inf. een grooten moreelen steun. Opge sloten tusschen het eigen- en 's vijands vuurgordijn, overgeleverd aan het vernietigend mitr. vuur, is het niet meer voldoende, dat de inf. zich door de voor haar uitrollende vuurwals der art. on dersteund ziet, zij eischt, dat de art. zij aan zij daadwerkelijk mede ten aanval schrijdt. Moderne inf. moet het geschut naast zich hooren en zien vuren, teneinde haar over de zenuwschok kende momenten van den storm heen te helpen. De tank ontleent haar waarde nog aan een derde eigenschap, namelijk het vermogen om voor de inf. een weg door dé hindernissen, in 't bijzonder de gevreesde ijzerdraadversper ringen, te banen. Dat vermogen heeft zij met de zware art. gemeen. Haar gebruik levert dan nog het groote voordeel van verrassing op. Het z. g. „sleufschieten" door de zware art. toch, vestigt van zelf de aandacht van den vijand op die plaatsen. Wellicht zal de tank in de toekomst nog als gepantserde „vlammen- of gaswerper" gebezigd worden. De groote vraag is: zijn tanks in onze Indische terreinen bruikbaar? Bezigt men de lichte Fr. „char d'assaut" dan lijkt mij het gebruik mogelijk. Door de toevoeg ng van een afd. van 2 battn a 4 tanks aan een afd. veld- of berg zou aan de behoefte aan antimitr. ge schut voldaan worden 2). Zoolang wij echter niet over tanks beschikken, dient de Afd. Comdt een zijner battn als mitr-batt. gereed te houden. Deze dient zoo vèr mogelijk naar voren stelling te nemen, omdat al leen van granaat- c. q. gasgranaatvuur tegen de goed gedekte Waarmede het gevaar goeddeels bezworen wordt. Red. Men overschatte de waarde van de tank nietIntusschen achten we het wel van belang, dat wordt geconstateerd of dit strijdmiddel hier in Indië al dan niet bruikbaar zou zijn. In vele terreinen zeer zeker niet. Red. 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 6