64 Les archives de la grande guerre April '21. Uit „Comment l'état-major allemand camoufla la vérité'' blijkt volgens Schr., dat de keuze van het hoofd van den inlichtingsdienst aan D. zijde niet gelukkig is geweest: men leert er uit hoe de inl. dienst niet moet optreden. „L'intervention de Lord Kitchener dans la bataille de la Marne" is een uittreksel uit „Lord Kitchener and the war" door Sir John Arthur. Uit het vervolg van „Les pertes des nations belligérantes enz." blijkt, dat het verlies aan offn aan dooden tot dat der minderen zich verhoudt als 1:30 en het verlies aan gewonden als 1:40, terwijl de verliezen van de verschillende wapens zich verhouden als 1 (genie)U/2 (cav.)4 (art.)130 (inf.) in den bewegings- (1914) en als 1 V24 30 in den stellingoorlog; in 1918 werden deze cijfers met inbegrip van den vliegdienst 1/7 (lucht vaart) 11 4 25de totale verliezen gedurende den geheelen oorlog verhouden zich als 1 9 6 27 450. „L'Armée allemande pendant la guerre '14—'18" geeft aan welke moei lijkheden de D. vooral in '18 hebben gehad om het noodige aantal Divn op de verschillende fronten te verkrijgende sterkte van Cien, Batons en Divn verminderde aanhoudend. Had men tijdig vóór den oorlog de sterkte van het leger vergroot, hetgeen zeer goed mogelijk was geweest, dan had „D. poussé sans difficultés son mouvement débordant contre l'aile gauche franco-brittanique jusqu' aux rivages de la mer du Nord et de la Manche." „Deux ans de politique militaire en Grêce" wordt thans beëindigd. Rev. d' art. Mei '21. In „Evolution pendant la guerre des idéés sur l'emploi de l'art." geeft Schr. aan, dat de taak van de art. nog steeds dezelfde is n.l. „de travailler au profit de l'inf., c, a. d.Dans l'offensieve, lui ouvrir la voie en prenant a partie tout ce qui peut gêner sa progression. Dans la défensive, la recueillir et arrêter la marche de l'inf. ennemie." Vóór den oorlog werd deze taak uitgevoerd door „Inciter l'ennemi a devoiler son inf. et son art., prendre aussitot ces objectifs a partie avec des batteries disponibles, mais toujours avec le nombre minimum. T.a.v. de uitwerking van het vuur gold, dat de tegenparij vanzelf spre kend kleine doelen zou vormen, „Les objectifs vus seront le plus souvent peu denses et abrités derrière des boucliers ou des rétranchementsils ne justifieront pas une grande dépense de projectiles." In 1914 bleek het volgende„Nötre inf., pleine d'allant, attaque sans préparations et en formations trop denses. Ses pertes sont considérables en raison des feux de l'inf. allemande et surtout de ses mitr. (dus niet zoozeer door de art.). Tijdens de „période de stabilistation", „les idéés commencent a évoluer, toute l'art. emploie les procédés de la guerre de siège", men begon langzamerhand de aanvallen methodisch voor te bereidendoor de diepte-opstelling van de tegenpartij moesten de aan vallen in de diepte begrensd worden, in verband met „les possibilités de préparation de l'art"; dit alles maakte „une liaison plus intime avec l'inf." noodzakelijk. Bij de verdediging had vrijwel hetzelfde plaats; barragevuur en later de contre-préparation offensive „traden op den voorgrond. Men begon daarna in te zien, dat vuurconcentratie op bepaalde punten nood zakelijk was, terwijl de contra-battn beter werk konden verrichten dan men tot nu toe aannam. „Le nombre des officiers qui ne croyaient pas a la contrebatterie diminue''. (In het oog dient te worden gehouden dat het hier den loopgr. oorlog geldt; men had den tijd voor het verrichten van ver kenningen door middel van allerlei meetinstrumentenfoto's en uit vlieg tuigen enz. In den bew. oorlog zal n.o.m. van de contra-batt, weinig profijt worden getrokken, tenzij de vijand fouten maakt). K. schroomde niet om even naar Fr. over te steken om French te beduiden, dat hij met alle kracht met Joffre behoorde samen te werken. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 70