De zw. art. werd zeer uitgebreidmen kwam tot een organisatie van deze art., waarbij een „puissante réserve" aan art. t. b. v. den A. B. werd achter gehouden, terwijl ook de Comdtn der Legergroepen een reserve achterhielden, teneinde deze op de juiste plaats in te zetten; ook aan de Legerkorpsen en de Divn werd organisch zw. art. toegevoegd,„mais ne pas oublier qu'il faut être riche pour entreprendre cette dissémination". In 1916 ontstond „le barrage-rouiant" en gebruikte men de gasproj., „qui donne, a la contre-batterie un moyen efficace de neutralisation". De art. massa's werden steeds uitgebreid, vooral aan zw. art. In '18 (sedert Mei '17) trad eindelijk de „verrassing" weer op den voorgrond (niet te vergeten, dat de inf. nu gesteund kon worden door tanks en dat de zw. art. bewegelijker geworden was). „Dans l'offensive, plus de destruc tion méthodiques par l'art.parfois plus de preparation, ou du moins une préparation aussi brêve et aussi violente que possible, de laquelle on ne peut attendre la destruction de tous les moyens de défense de l'adversaire"; bij de verdediging verspreiding der art., ook in de diepte. Schr. geeft te kennen, dat in '14 men de uitwerking van het veldgeschut veel te veel heeft overschat en die van m it r. en van het zw. geschut heeft onderschat. Maatregelen zijn genomen om zorg te dragen, dat het wapen der art. (dite spéciale"), niet meer op een afzonderlijke plaats zal worden gesteld; de art. wordt reeds in vredestijd ingedeeld en geoefend bij de Divn en Legerkorpsen, waartoe zij in oorlogstijd behooren. „La fabrication des obus de 75 mM." bevat voor den leider van de, naar we hopen zeer aanstaande, mun. fabriek veel wetenswaardigs. „La manoeuvre par le feu" en „Nóte sur le récul curviligne" worden vervolgd. H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 71