mitr.-nesten heil te verwachten is en met het korter worden van den afstand de trefkans toeneemt. Veelal zullen zij sprongsgewijze van stelling tot stelling moeten oprukken. Wellicht verdient het aanbeveling per afd. veld- of berg een batt van 4 stukken van 7 cM. L/28 of 7 cM. L/14 ons veld-en berg proefgeschutals speciale mitr.-batt. toe te voegen. De uit rusting dezer mitr-battn moet hoofdzakelijk uit brisantgranaten be staan, terwijl naar een bruikbare gasgranaat moet worden gezocht Zoo de oplossing niet in tankbattn, noch in de bestaande 7 cM L/28 en L/'4 gevonden kan worden, dient de verhouding van G. Kn en Gn van de munitieuitrusting onzer veld- en bergbattn zoodanig ten voordeele van de granaat gewijzigd te worden, dat op 2 G. K., 1 G. voorkomt. Eerst dan kan aan de veld- en bergbattn tevens de bestrijding der mitrs worden opgedra-. en. Bij de voorgestelde 3) formatie van een Ned divisie is per Kegt. van '3 Batons ingedeeld een batt. van 6 stukken van 6 cM. De indeeling van speciale anti-mitr. battn vindt zijn reden van bestaan in de zekerheid, dat deze, met directe richting vurende, mitrs bestrijdbaar zullen zijn. Voor deze mitr battn geldt in nog sterkere mate de noodzake- ijkheid van het uitzenden van officierswaarnemingspatrs. Ad. 3. De vernieling van de materiëele hinder nissen, die zich op den weg der aanvallende inf. bevinden, wordt het best opgedragen aan veldhouwitsers. Een tijdruimte van enkele uren reeds stelt moderne int. in staat zich zoodanig in te graven, dat zij voldoende tegen het veldgeschut beschermd is. Voor het vernielen der dekkingen, het doorslaan der onderkomens, het treffen der troepen achter dekkingen, het opruimen der voorgelegen hinder nissen, heeft men krombaan geschut noodig. Zijn wij van plan strategisch offensief op te treden, dus zoo spoedig mogelijk den gelanden vijand aan te grijpen, dan zijn velahouws alzóó noodig Maar zelfs al zouden wij ons tot het strategisch defensief bepalen 4), dan nog moeten deze vuurmonden in onze formaties zijn opgenomen, omdat wij t. g. t. toch op een Dit geschut dateert van 1900 zegge ruim 20 jaar geleden! Red. 2) O. i. is voor wijziging veel te zeggen. Velen achten het schieten met G. K. voor den oorlog niet eenvoudig genoeg. Red. 3). S. bedoelt de voorstellen van Minister Pop die reeds weder van de baan zijn. Red. 4). Waarom de geachte S. hier het strategisch of- en defensief bijhaalt is ons minder duidelijk Een moderne troepenmacht behoort over een groote hoeveelheid krombaanart te beschikken, deze is doodeenvoudig onmis baar, zoowel voor den aanvaller, als voor den verdediger. Red. 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 7