niet aanvragen bij den D. E. V.kan er geen doeltreffende regeling gemaakt worden, waardoor die goederen ter beschikking van de(n) Et.-inspecteur(s) worden gesteld, in 't kort, is het noodzakelijk daarvoor een nieuw centraal orgaan in 't leven te roepen Ik meen die vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Denken wij ons eens in, welk een noodelooze adm. omslag veroorzaakt wordt door het van hand tot hand gaan van voorraden, die verzonden moeten worden vanuit een plaats, waar zich de ma gazijnen der Algemeene Chefs en die Chefs zelve, de Regelings- afd., de Et.-inspecteurs, en dus ook de Et.-intn. bevinden. Een ondenkbaar of weinig voorkomend geval, meent ge Neen, het meest waarschijnlijke, wantin dit verband zij daar nog even uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd—, de Comm. wenscht de Et.-lijnen alle van een centraal punt te doen uitgaan, alwaar de Regelingsafd. zorgt, dat alles wat vervoerd moet worden, ter be schikking van de betrokken Et.-inspecteurs wordt gesteld Kan op die wijze een geregelde, vlotte, gang van zaken verzekerd geacht worden Waartoe is het nuttig en noodig, gesteld, in O.-Java bevindt zich een beduidende troepenmacht, dat de daarheen voerende Et.-lijn in W.-Java aanvangt? Hoe kan de Et.-inspectie, welke in beginsel op het aanvangspunt van de et.-lijn gevestigd is, van daaruit behoorlijk den op- en afvoer in O.-Java regelen, het noodige auto- en karrenvervoer meer in de nabijheid der troepen c. q. inbegrepen Zij, die zich tijdens de mobilisatie in het Moederland be vonden, of het verslag hebben gelezen van de z. g. Intendance- Commissie 2), zullen weten, welk een hoogst belangrijke taak de Et.-int. toen te vervullen heeft gehad. Voor degenen, die daarmede niet bekend zijn, wil ik even releveeren, dat zijn werk kring bestond in het exploiteeren van de hulpmiddelen in het et.-gebied, alzoo het verzamelen van aanwezige verpl.-middelen en het verhoogen van het voortbrengend vermogen van de be staande verpl. - inrichtingen, als slachterijen, bakkerijen, maal derijen, magazijnen, koelinrichtingen enz.het beheeren en door zenden van de voor het veldleger bestemde verpl.-middelen, en het verplegen van het personeel van de Et.-inspectie en de et.-troepen. Iedereen kan nagaan, dat de verpleging van het et.-personeel van zeer ondergeschikte beteekenis is, en dat daarmede wellicht een off. der Mil. Adm. zal belast geweest zijn; de voornaamste zorg van den Int. bestond uitteraard in het op tijd beschikbaar stellen van alles, wat de troepen dagelijks voor hun onderhoud noodig hadden, en dat zulks een ingewikkelde organisatie en veel pers. vereischte, behoeft geen nadere toelichting. Indien nu, zooals door de Comm. is voorgesteld, dat allerbe langrijkste deel van de taak van den Et.-int. wordt overgedragen Zie W. J. 1920 blz. 263 onderaan. 2) Ingesteld bij besch. van den M. v. O. dd. 13 Aug. 1915. U

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 11