op de Regelings-afd., wat blijft dan voor dien Int. te doen over Slechts de verpleging van het et -pers. en c.q. het beheer van magazijnen en inrichtingen, welke op de et.-lijn of aan de eindsta tions worden opgericht. Wellicht heeft de Comm zich een geheel ander denkbeeld gevormd van den op Java in het leven te roepen et.-dienst dan ik doe, en gaan mijn redeneeringen langs de hare heen, doch bij de voorstelling, die ik mij van dien dienst maak, is een afzon derlijke Reg.-afd. overbodig. Men klampe zich niet te veel vast aan een schema, streve er niet naar den totaal te verrichten arbeid systematisch te verdeelen en vervolgens weer onder te verdeelen over verschillende func tionarissen bij het Fr. millioenenleger mag dat de aangewezen methode geweest zijn, bij het onze is het dat n.m.m. niet. Men houde alleen rekening met de eischen der practijk, zonder dat het er b.v. iets toe doet of een functionaris ook werk verricht, dat eigenlijk niet in zijn vakje thuis behoort. Evengoed als men in Ned. tijdens de mobilisatie met één Et.- inspectie heeft kunnen volstaan, zal zulks ook op Java onder bepaalde omstandigheden mogelijk zijn en wanneer het veldleger gesplitst is, zoodat zich ook een belangrijke troepenmacht in N. of O.-Java bevindt, wat is er dan tegen, om de et.-lijnen voor die troepenmachten te doen uitgaan van eenig in den rug en aan den spoorweg gelegen punt, dat zich het beste leent om tot verplegingsbasis te worden ingericht, en waar dus de Et.-inspectie wordt gevestigd, en de Et.-int. zijn voorraden bijeenbrengt. V.z.v. dan toch nog verplegingsbehoeften uit elders gevestigde magazijnen moeten worden aangevoerd, drage men de verzending naar de Regelingset.-piaatsen B. en C. op aan [den" Spoorwegdienst, of aan den Et.-inspecteur in A., alwaar de Et.-int. voor de beschik baarstelling van de aangevraagde hoeveelheden, de verpakking enz. kan zorgen. In de tweede plaats heeft mij de mededeeling getroffen, dat de Comm. al dadelijk tot de conclusie kwam, dat alle transport met auto's centraal geregeld behoort te worden, omdat het organiek indeelen bij de troepen van auto-treinen tot een niet-economisch gebruik van de automobielen leidt. De leus moet zijn„non spécialisation des véhicules." In Fr. werden inderdaad zeer gunstige resultaten bereikt dccr de toepassing van bedoeld beginsel 2), maar de vraag is alles zins gewettigd of zulks niet nauw verband heeft gehouden met den bijzonderen toestand, waarin het leger zich bevond. Het begrip etappenlijn behoeft niet zoo eng te worden opgevat, dat daaronder slechts een enkele verbindingslijn verstaan mag worden. 2). Zie W. J. 19181'19 blz. 206. .12

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 12