Een enkel woord nog over de statistieken van den H. 1. n. a. van de noot in de Juni-aflevering: „Deze laten nu nog veel te wenschen over." Dat men zich toch geen te groote illusies make over die statistieken. Wie geen vreemdeling is op dit gebied, weet hoe bit ter weinig waarde de Indische statistieken over 't algemeen hebben, uithoofde van de onbetrouwbaarheid der bronnen, waar ze uit voort spruiten. De onbetrouwbaarste van alle zijn die, betreffende de voor raden, omdat de belanghebbenden dikwijls moedwillig onjuiste opgaven verstrekken, of zich de moeite niet willen getroosten om na te gaan wat en hoeveel zij hebben opgeslagen. Daarbij komt nog, de onstandvastigheid der voorraden, dikwijls, zooals bij rijst, verband houdend met den tijd van het jaar. Kortom, al beschikte de H. I. over een officier, die zich uitsluitend met het aanleggen en bijhouden van statistieken kon bezig houden, dan zouden deze toch slechts een zeer betrekkelijke waarde hebben, en hoogstens aanwijzingen kunnen verschaffen omtrent den rijkdom van een streek, en waar ev. voorraden zullen kunnen worden aangetrof fen. Het beste gebruik, dat van de verzamelde gegevens gemaakt kan worden, bestaat daarin, dat zij in oorlogstijd ter beschikking van de Br.-Comdtn en de Int.-offn worden gesteld. Deze zullen dan echter de voorlichting van deskundigen geens zins kunnen ontberen. Ten slotte nog een paar opmerkingen over de verpleging van de Legercav. De Comm. stelt als eisch, dat deze overal door haar B. T. gevolgd kan worden, en zij wenscht den aan- en afvoer van en naar een of meer verplegingsbases door de zorg van den et.- dienst te doen geschieden. Daar auto's naar de meening der Comm. voor den B. T. van weinig nut zijn, beveelt zij het ge- buik van Austr. draagpaarden aan. Het is mij niet bekend hoe cavaleristen hierover denken, doch m. i. vormen draagpaarden een allesbehalve ideaal vervoermiddel (drukkingen, onderhoud, langzaam marsch tempo). En zijn zij i.e. inderdaad onontbeerlijk Ongetwijfeld zal de Legercav. zich dik wijls buiten de voor bakauto's berijdbare wegen moeten begeven, maar zoo wegenarm is Java ook alweer niet, of zij zal, om te rusten, of te overnachten, een plaats kunnen uitkiezen aan- of in nabijheid van een weg, welke, hetzij voor auto's, hetzij voor motorrijwielen met zijspanwagen berijdbaar is. Ik zou daarom in overweging willen geven om voor den B. T. enkele lichte bakauto's en eenige motorrijwielen met zijspan- wagen te gebruiken. De eerste kunnen, behalve voor het vervoer van gaba enz., z. n. ook dienen om gras van elders aan te voeren, of het althans meer in de nabijheid van den troep te brengen, terwijl de laatste (waarvan ook voor andere doeleinden wel een nuttig gebruik gemaakt zal kunnen worden) v. z. n. zullen 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 16