zijn te bezigen voor het overbrengen van levensmiddelen uit de bakauto's naar den troep Dit mag misschien ook geen ideaal oplossing heeten, doch n. m. b. m. is een uit pakpaarden bestaande B. T-, die zeker dikwijls den troep niet snel genoeg zal kunnen volgen, dat even min, en is zoo'n afdoende oplossing voor de Legercav. niet te vinden. Gesteld zelfs, dat een B. T op pakpaarden e enige meerdere zekerheid voor de verpleging geeft, weegt dan dit geringe voordeel wel op tegen den last, welke men van pakpaarden ondervindt? Mag men er bovendien niet een klein beetje op rekenen, dat een troep van betrekkelijk zoo geringe sterkte licht ergens nog iets aantreft, om daarmee in zijn onderhoud te voorzien De Comm. wil die afschaffen, en de et.-dienst voor den aan- en afvoer naar en van een of meer verplegingsbases laten zorgen. Het komt mij voor, dat aan den et.-dienst zeer zware eischen gesteld worden, als men verlangt, dat deze de cav. overal zal kunnen volgen en bereiken, want die verplegingsbases mogen niet ver van den troep verwijderd zijn. Voelde de Comm. daar ook iets van2), toen zij aanteekende,,De et.-dienst zal zoodanig georganiseerd moeten worden, dat de meest mogelijke bedrijfs zekerheid wordt verkregen enz. In theorie is dat mooi, maar in de practijk zal de et.-dienst ook niet alles kunnen. Het zal voor dien dienst hoogst bezwaarlijk zijn, om oogenblikkelijk op elke plaats waar zulks noodig is, in de vereischte vervoermiddelen te voorzien. Noch die vervoermiddelen zelf, noch de voor het vervoer vereischte organisatie kunnen uit den grond getooverd worden. Bovendien mag den etappendienst n.m. m. zoo'n zware taak niet opgelegd worden. Hier wordt verlangd, dat hij de bewegelijke cav. overal zal volgen, dus dat de et.-lijn nu eens verlengd, dan weer verkort of verlegd zal worden. Dergelijke manipulaties zullen uiteraard dikwijls voorkomen, maar of dit zoo spontaan als hier vereischt wordt, kan gebeuren, betwijfel ik ten sterkste. In be ginsel moet het vervoer naar vaste punten plaats hebben; de et.- dienst moet weten, waar hij zich aan te houden heeft, en hij moet zijn organisatie daarnaar inrichten. Want ook de et.-dienst moet een zoo econ. mogelijk gebruik van de vervoermiddelen maken. Voor de Legercav., die zich zoo dikwijls geruimen tijd van de verplegingsbasis moet verwijderen, acht ik in verband met het voorgaande een auto verpl.-trein, waarmee voor een dag levens- 17 Ook het pakpaard met kookblikken bij den G. T. zou in. i. vervangen kunnen worden door een motorrijwiel met zijspanwagen. 2). Of is het een toelichting van Kapt. T.?

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 17