om te beoprdeelen of de in het hein aangewezen gebied aanwezige voorraden door hem mogen worden gebruikt om den troep, waar bij hij is ingedeeld, te verplegen. Die bevoegdheid moet berusten bij den machthebber, die de verpleging van alle menschen en dieren op Java heeft te regelen. Als bekend mag worden aangenomen, dat bij eene ev. oorlog de mogelijkheid, dat Java geïsoleerd zal worden, zeer groot is. De wereldoorlog heeft ten duidelijkste aangetoond, dat in dat geval de verpleging van het leger in nauw verband met die van de bevolking moet worden beschouwd. Zonder in details te treden, kan hier worden vermeld, dat op Java de productie van de hoofd voedingsmiddelen zeer ongeregeld verdeeld is en sterk afwisselt met de tijden van het jaar. Zekere tekorten maken het noodzakelijk de bevolking in bepaalde landstreken en op bepaalde tijdstippen tot overproductie te dwingen, terwijl het welslagen van de verple ging in hooge mate afhankelijk is van het goed functionneeren van het vervoerswezen. Ik kan hier thans niet verder op ingaan, doch het zal voldoende duidelijk zijn, dat dit goed functionneeren alleen mogelijk is door uitgebreide voorbereiding in vredestijd en centraliseering van de uitvoerende macht in oorlogstijd. De verpleging in den meest uitgebreiden zin van het woord is verder alleen uitvoerbaar, wanneer alle aanwezige hulpbronnen op de meest voordeelige wijze worden benut en dit kan alleen geschieden bij eene goed voorbereide Staatsmobilisatie. De kennis van de econ.-geografische toestand is de basis, waarop die mobilisatie moet berusten. Die kennis moet worden verkregen door het verzamelen, schiften en verder bewerken van alle benoodigde gegevens. Ook hier moet ik mij bepalen tot de groote lijn en stip daarom slechts even aan, dat tot de voorberei ding verder o. m. behooren onderzoek aanwezigheid grondstoffen voor de industrie (oorlog-chemie en toepassingen), instellen burgerlijken dienstplicht, invoeren van een statistiekrecht, ver plichtend stellen van aangiften ten behoeve van de statistiek, het opmaken van statistieken der handelsbewegingen, de samenwer king van de verschillende Departementen, het oprichten van een bureau voor econ. geografie bij den Gen. Staf enz. De uitvoerende macht moet in oorlogstijd worden opgedragen aan één persoon, wiens positie het beste met die van een dictator kan worden vergeleken. Wie die persoon moet zijn, kan hier buiten beschouwing blijven. Het staat echter vast, dat hij over een raad van advies zal moeten kunnen beschikken. Als lid van dien raad van advies, voor wat betreft de verpleging van het leger in engeren zin als bedoeld door Majoor de Wit, zal de H. Int. moeten optreden. Hij vormt de schakel tusschen de leiding van de Staatsverpleging en het leger en als zoodanig zal hij de troepen-intn kunnen machtigen om bepaalde in hun verpl.-gebied aanwezige voorraden te gebruiken. Dat is dus geheel iets anders 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 20