genoeg geweest ben. Wel zal men in het bovenbedoelde ge val er toe moeten overgaan om op de verbindingslijn een orgaan van den dienst van aan- en afvoer naar voren te schui ven, dat van af zijn standplaats als regelaar van den dienst optreedt en in zekeren zin te vergelijken is met eene Fransche „commission de gare régulatrice" (zie het gelijknamige artikel van den commandant P. Raoult in de „Revue militaire générale van MeiI un i 1921.") Het zal nu eveneens duidelijk zijn, wat op blz. 263 W. J. '20 be doeld werd met den zin „zoo mogelijk gaan de etappenlijnen uit van een centraal punt." Thans een enkel woord over de positie en de taak van den leider van den dienst van aan- en afvoer, den Directeur van het Etappen- en verkeerswezen (D.E. V.). In verband met het ontbreken van eene „zone de l'intérieur" is de leiding van het geheele verkeer in zijne handen gelegd en beschikt hij over alle middelen van verkeer. Hij maakt deel uit van den boven genoemden raad van advies en is de schakel tusschen den leider van de Staatsmobili- satie en de legerleiding, voor wat betreft alle aangelegenheden, die met het verkeer in verband staan. Onder hem staan de verschil lende op blz. 264 W. J. '20 genoemde diensten. Als eerste van die diensten is genoemd „de etappendienst." De werkkring van dien dienst bestaat uit het vervoeren van alles wat de troepen behoeven, of waarvan zij behooren te worden ontlast en wel van een of meer beginpunten naar een of meer eindpunten. Dit vervoer zal zoodanig moeten geschieden, dat het vervoerde personeel en materiëel in goeden staat en tot hunne totale hoeveelheid op het juiste oogenblik op de bestemde plaats aankomen. In verband hiermede is de et.-dienst belast met de verpleging van de te ver voeren nrenschen en dieren, gedurende den tijd, dat deze zich tus schen de genoemde punten bevinden. Tevens is die dienst belast met de directe beveiliging der et.-lijnen en de onder hun gestelde etablissementen. Men moet zich daarbij den gang van zaken als volgt denken Na de mobilisatie wordt de troepenmacht geconcentreerd in de door de legerleiding bevolen opstellingen. Het concentratie-vervoer en de verpleging gedurende dat vervoer zijn voor de verschillende gevallen in vredestijd volledig voorbereid. Intusschen wordt de dienst van aan- en afvoer eveneens gemobiliseerd en treedt op een vastgesteld oogenblik in werking. In verband met de omstandigheden en de plannen van de leger leiding worden door den zorg van den D. E. V. de organisaties geformeerd, die op de verschillende et.-lijnen met den dienst van aan- en afvoer worden belast. Veel zal daarvan reeds in vredestijd kunnen en moeten worden voorbereid. Eene dergelijke organisatie, wier samenstelling zeer variabel is in verband met de telkens 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 26