wisselende omstandigheden van den krijg en die slechts in stand blijft gedurende den tijd, dat de etappenlijn in gebruik is, wordt „etappen-inspectie" genoemd. Aan het hoofd daarvan staat een et.-inspecteur, die de boven omschreven taak n. aanl. van de bevelen van den D. E. V. en met inachtneming van het bepaalde in de eerstdaags te verschijnen „ontwerp regeling van den dienst van aan- en afvoer" zelfstandig leidt. De et.-dienst is dus geen dienstvak, doch de benaming van het uitvoeren van een bepaalde opdracht door het pers. en mat., dat daartoe tijdelijk onder een bepaalden persoon, den et.-inspecteur, wordt gesteld. En waar die opdracht alleen bestaat uit vervoer van het eene punt naar het andere, zoomede verpleging en beveili ging gedurende dat vervoer, is de taak en de positie van een et.- inspecteur een geheel andere, dan in het Ned. leger. De stand plaats van den et.-inspecteur behoort dan ook niet te zijn op het aanvangspunt van de et.-lijn, doch zoo ver mogelijk naar voren op die lijn. In den regel zal die standplaats het gunstigste zijn nabij het spoorwegeindstation, waar het automobieltransport aanvangt. Het is nu verder eenvoudig om het karakter en de werking van de „regelingsafdeeling" nader te omschrijven. In het meermalen hier boven genoemde gebied, dat als centrum van den dienst in den rug van het leger wordt gebruikt, zijn aan wezig, of worden opgericht, de verschillende inrichtingen en magazijnen, die ressorteeren onder de Hoofden van het D. v. O. In die inrichtingen en magazijnen wordt mat. vervaardigd of hersteld en worden voorraden opgelegd in verband met de door den leider der Staatsmobilisatie te treffen maatregelen. Die inrichtingen en magazijnen vormen derhalve met de nader te behandelen depots en concentratiehospitalen de primaire punten van den dienst van af- en aanvoer. Zij staan, zoo als reeds gezegd, in beginsel niet onder den D. E. V., hoewel het niet uitgesloten is, dat bepaalde maga zijnen tijdelijk wèl onder hem gesteld worden. Verder bevindt zich in dat gebied eene organisatie, die tot werk kring heeft de benoodigdheden voor de troepen in de vereischte verpakking en tot de juiste hoeveelheden op de etappenaanvangs- punten beschikbaar te stellen. Deze organisatie, de Regelings afdeeling, beschikt over verschillende verbruiksmagazijnen, welke al dan niet mobiel zijn, het noodige pers. en mat. voor de nadere behandeling dier voorraden, transportorganisaties voor het vervoer uit de primaire- naar de verbruiks-magazijnen, bewakings- en politiepers. enz. Het hoofd van de Regelingsafdeeling staat rechtstreeks onder den D. E. V., zoodat dan ook de Reg.-afd. niet boven, doch naast de et.-dienst staat. Hun beider taak is scherp afgescheiden. Het beladen van transportmiddelen voor het etap- penvervoer geschiedt bijv. niet door pers. van de Reg.-afd., doch door pers. van de betrokken et.-inspectie. 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 27