vóór de zóne, waarin de verkeerswegen door eigen troepen bevei ligd zijn. Altijd kan verwacht worden, dat vijandelijke troepen (cav., wielrijders enz.) langs die verkeerswegen in den rug van de Legercav. optreden. Het achterblijven of achterlaten van den B. T. kan dus aanleiding geven tot verlies van dien trein, omdat de Legercav. daarbij geene dekking van beteekenis kan en mag ach terlaten. De beveiliging van den B. T. zal dus moeten worden verkregen door dezen trein zoo dicht mogelijk achter het gros te doen volgen of hem in bepaalde gevallen er bij aan te trekken. Door den Inspecteur der Cav. is er mede ingestemd, dat dit alleen mogelijk zal zijn, wanneer die B. T. wordt vervoerd op Austr. draagpaarden. Zelfs motorrijwielen met zijspanwagens mogen niet worden geacht ten alle tijden te kunnen volgen. De Legercav. zal wel degelijk meermalen genoodzaakt zijn zich buiten de voor .motorvoertuigen berijdbare wegen te begeven, hetgeen in de reeds meermalen genoemde uitwerking van een bepaalde op dracht gebleken is. Trouwens z. g. landwegen worderj na regenval reeds betrekkelijk snel onberijdbaar voor motorvoertuigen. De gewoonlijk zeer slechte toestand, waarin de bruggen in dergelijke wegen verkeeren, maakt bovendien het gebruik van auto's als regel précair. Daar het medevoeren van veel pakpaarden inderdaad talrijke bezwaren met zich medebrengt, zal het aantal zoo veel mogelijk beperkt moeten worden. Behalve enkele onmisbare voorwerpen, zullen in hoofdzaak verplegingsmiddelen voor de paarden worden medegevoerd, daar het personeel reeds voor drie dagen levens middelen bij zich heeft. (V. V. blz. 157, noot). In overweging wordt thans genomen om dien B. T. zoodanig te organiseeren, dat zonder eenige manupilatie eene splitsing mogelijk is, teneinde in bepaalde gevallen van af het opmarschpunt slechts een beperkt ge deelte van den B.T. mede te voeren. Die gevallen zullen zich kunnen voordoen, wanneer in de te doorloopen landstreek met zekerheid verwacht kan worden op bepaalde punten of desnoods overal voldoende levensmiddelen aan te treffen, terwijl als beginsel moet worden aangenomen, dat de Legercav. van alle voorraden gebruik kan maken. Het landsbelang vordert deze afwijking van den algemeenen regel. Wat nu de verdere verpleging door den zorg van den et.-dienst betreft, moge het volgende dienen Ten eerste zal de Legercav. niet, zooals de Majoor de Wit zich uitdrukt, „zich zoo dikwijls geruimen tijd van de verplegingsbasis moeten verwijderen." De sterkte van die cav. is zoodanig, dat na enkele dagen met het restant teruggekeerd moet worden. Cav., die voor den strategischen ophelderingsdienst gebruikt wordt, smelt als sneeuw voor de zon. Maar afgescheiden daarvan, zijn de 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 29