door mij geschreven en door den Majoor de Wit gewraakte woor den „De etappendïenst zal zoodanig georganiseerd moeten wor den, dat de meest mogelijke bedrijfszekerheid wordt verkregen" niet neergeschreven zonder overweging van dit vraagstuk. De gang van zaken zal als volgt moeten worden gedacht. Zoolang de Legercav. niet met een opdracht is uitgerukt, wordt zij, evenals alle andere troepen, verpleegd door de et. inspectie, in welker gebied zij zich bevindt. Zij vertrekt niet, dan nadat de et.-inspec- teur, na overleg met haren comdt in verband met diens plannen, een ontwerp voor den aan- en afvoer heeft gemaakt, waarbij het voor zal kunnen komen, dat eene andere et.-inspectie hare medewerking moet verleenen, hetgeen deze dan door den D. E. V. zal moeten worden opgedragen. In verband met de onveiligheid van de verbindingslijnen en de binnen zekere grenzen niet te voorziene bewegingen en legerings plaatsen van de cav., zal het aanvoersysteem meermalen slechts kunnen bestaan in het op bepaalde, in onderling overleg vast te stellen punten opleggen van voorraden voor een of meer dagen. De Legercav. moet dan trachten met haar gros of haar B. T. die punten te bereiken. Bestaat de mogelijkheid, dat naar een bepaald punt in zekere gevallen aanvoer mogelijk is, dan zal dit niet altijd van te voren kunnen worden berekend. Het is dus van het hoog ste gewicht dat de Comdt van de Legercav. steeds in seingemeen- schap staat met den betrokken et.-inspecteur. Die seingemeenschap zal gewoonlijk niet anders dan draadloos kunnen geschieden. De Legercav. behoort dus met eene draag bare radio-installatie te zijn uitgerust, terwijl ook de betrokken et.-inspecteur, in staat moet zijn draadloos te seinen. Teneinde die aanvoer te kunnen bewerkstelligen, zullen bij de betrokken et.-inspectie de noodige lichte auto-formaties en desnoods karren- treinformaties van te voren moeten zijn ingedeeld. Zij worden zoodanig opgesteld, dat zij zoo snel mogelijk kun nen oprukken, zoonoodig onder dekking van et.-troepen. Het systeem komt dus neer op preventieve besprekingen en voorbereidingen en uitvoering onder eenhoofdige leiding, in ver band met de zich voordoende omstandigheden. Het is niet te ontkennen, dat hierdoor de zekerheid van de ver pleging niet altijd gewaarborgd zal zijn. Die zekerheid is, in verband met de onveiligheid der verbindingswegen en de beweeg lijkheid van de cav., nooit te waarborgen. Men moet echter doen, wat men kan. Doordat de betrokken et.-inspectie tijdelijk trein- formaties uitsluitend voor de Legercav. zal moeten gereedhouden, blijft het beginsel „non spécialisation" bovendien niet geheel onaangetast. De hoeveelheid der benoodigde treinformaties is echter gering in vergelijking met het beschikbare mat., waarom trent de noodige berekeningen reeds zijn gemaakt en overigens 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 30