geldt voor het in dit geval afwijken van het beginsel volmaakt hetzelfde, als hierboven reeds werd opgemerkt. Voorloopig geloof ik het hierbij te kunnen laten. Teneinde de hoofdzaken niet te vertroebelen, heb 'ik er mij toe bepaald deze nader uiteen te zetten, hoewel tal van zinsneden in het art. van den Majoor de Wit aanleiding geven tot eene gedetailleerde bestrij ding. Zoo is bijv. de taak van 'den et.-intendant geheel buiten beschouwing gelaten, omdat deze taak, zooals uit de bovenstaande mededeelingen zal zijn gebleken, niet te vergelijken is met die, welke hem in het Ned. leger is toegedacht. In het Indische stelsel zal bij eene et.-inspectie lang niet altijd een et.-intendant ingedeeld zijn. De min of meer ironische vorm, dien de Majoor de Wit heeft ge meend hier en daar aan zijn betoog te moeten geven, heeft het mij moeilijk gemaakt de wederlegging geheel in zakelijken stijl te houden. Indachtig aan de vierde stelling in het voorwoord van „The picture of Dorian Gray," heb ik van dien stijl echter niet willen afwijken. 4. DE INVOERING DER ZWEEDSCHE GYMNASTIEK. De eenigszins overhaaste invoering van de Zweedsche gym nastiek stelt ons voor groote moeilijkheden. De kennis der toepassingen van de anatomie en die der physiologie, voor de leiders hoogst noodzakelijk, is m. i. bij velen onzer onvoldoende en moet dus in korten tijd worden bijgewerkt, terwijl aan het kader nog zuivere begrippen omtrent het stelsel, de grondslagen waarop het berust en de o e f e n- stof moet worden bijgebracht. Bij den overgang moet verband worden gebracht tusschen het oude en het nieuwe en met het beschikbare materieel moet worden gewoekerd om zooveel mogelijk het stelsel te volgen en leemten te voorkomen. Een weinig bij te dragen tot het welslagen van de proef is mijn doel. Veel meer dan een proef, onder zeer ongunstige omstandig heden (evolutie in het gansche militaire stelsel groote wijzigin gen in de militaire wetenschappen) genomen, terwijl tevens alle omstandigheden die haar kunnen tegenwerken aanwezig zijn (gebrek aan leiders instructeurstoestellen), wezenlijk veel meer dan een proef, mag het, hoe ernstig overigens ook gemeend, niet heeten. De invoering van het, op natuurwetenschappelijke grondslagen berustend „Zweedsch" stelsel eischt van een ieder eenig begrip 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 31