breekt het lijntje niet, en op dit laatste kwam maar al te vaak de klemtoon. Het Zweedsche systeem, dat nu wordt ingevoerd, is echtereen stelsel lichaamsoefeningen op een wetenschappelijken basis ge schoeid. Het zoekt eerst de veelvuldig voorkomende fouten op, gaat daarna precies na, hoe deze fouten kunnen worden tegengegaan en bepaalt daarnaar de oefeningen. Het gaat ook na welke fouten in houding en bewegingen een nadee igen invloed hebben op de levensverrichtingen z. a op de ademhaling, spijsvertering enz., gaat deze fouten tegen en zoekt oefenstof om deze physiolosische verrichtingen beter te doen plaats vinden. En hiernaar regelt zij hare oefeningen Een en ander blijkt al dadelijk uit het verschil van indeeling der oefenstof A. Bij het oude stelsel was het 1 naar den aard in: vrije of toestel, en enkelvoudig-samen- gcsteld en samengevoegd. Het bekende examenvraagje: wat is het verschil tusschen samengesteld en samengevoegd, weten de meesten nog wel. 2. naar het toestel in vrije-, brug-, rekstok-, evenwichtsboom enz oefeningen. B In het Zweedsche stelsel daarentegen (zie de handleiding): naar de spiergroepen, die geoefend moeten worden (beenoef. armoef. spanboogoef buikoef. enz Het Zweedsche stelsel beschouwt alle omstandigheden, die op de oefeningen invloed hebben en zoekt middelen deze zoo gunstig mogelijk te kiezen. Dit verhoogt het effect der oefening (b. v. regeling van de hartslag en ademhaling voor de eigenlijke oefeningen)terwijl het stelsel V. G O daar al bitter weinig aandacht aan schonk Alleen bij de loopoefeningen (zie V. G. O. wenken voor den onderwijzer punt 10) werd daar de aandacht op gevestigd. Het moderne Duitsche stelsel, dat tot voor kort op alle normaalscholen in Nederland werd onderwezen, deed dit echter ook. Daarom is het fout, als wij het stelsel V. G. O., het Duitsche noemen. Het is een verouderd, omgewerkt D. stelsel- In een voorbeeld zal ik nu het verschil tusschen het oude en het nieuwe, in het voordeel van het nieuwe, aantoonen. Kijk eens naar het: „hoofd achterw. buigen=Een" V. G. O. fig. 15c-, en dezelfde fig. in de .handleiding. De oefening in fig 15c. en ook in het huidige Duitsche stelsel, is ontstaan, doordat men zocht naar een oefening der halsspieren en dit deed men en dat is schijnbaar goed door alle bewe gingen met het hoofd, die gedaan konden worden, buigen en draaien, bij herhaling zoo correct en ordelijk mogelijk, te doen. Het Zweedsche stelsel daarentegen ontdekte de oefening aldus Vele menschen loopen .altijd met sterk voorovergebogen hoofd. De grootste helft van hetgeen zij kunnen zien ontgaat hen. B. v. Een troep soldaten op marsch of zelfs bij de oefeningen 34

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 34