uit de S. S Hoe vaak hoor je niet „kop op", recht vooruit zien e.d Dit is dus een fout. En deze fout is des te erger om de volgende reden De ruggegraat of wervelkolom is niet recht, maar er zijn bochten in, bij den één sterker als bij den ander (volgt teekening van de ruggegraat, de bekende S vorm, hals, rug, lenden). Die ruggegraat nu bestaat uit wervels, die veerkrachtig aan elkaar verbonden zijn, zoodat zij een veerkrachtigen staaf vormt. Wordt nu het hoofd voorover gebogen, dan buigt de ruggegraat het gemakkelijkst in den hals, dus in het bovenste deel van dien veerkrachtigen ruggegraat en omdat deze veer krachtig is wordt dus ook de bocht in de rug sterker; met een gebogen wila ziet een ieder het (verder kan men het feit ook laten constateeren door bij een ontbloot bovenlijf met de hand de beweging in de wervelkolom te laten voelen als hoofd en hals voorover gebogen en daarna weer gestrekt wordt. Tevens wijst men op de „knobbel" waar de halswervels eindigen). En nu is het een regel Hoe grooter de bocht in de rug is, des te kleiner is de borstkas en des te slechter de ademhaling. Hier oefent dus de houding een nadeeligen invloed uit op de levensverrichtingen. En dit is de tweede fout. Nu ging men zoeken: hoe dit te herstellen? Bij het hoofd voorover buigen, buigt de hals gemakkelijk mee (zie V. G. O fig 15 a). Dit ziet men ook bij menschen, die schrijvenaltijd met den hals voorover en hoofd voorover. Bij het hoofd achterover buigen gaat de hals haast niet mee. Aanvankelijk buigt het hoofd alleen bovenaan de wervelkolom. Buigt men nu erg diep door, zoo diep dat men er rood van wordt, dan buigt ook de hals mee (ook dit laat men bij een ontbloote hals zien) Deze laatste oefening zou dus een oefening kunnen zijn maar het rood worden van het gezicht is een nadeel Het wijst erop, dat het bloed bij deze oefening slecht naar het hart terugstroomt, dus is die oefening nadeelig. Daarom moet men den hals alleen achterwaarts buigen met het hoofd in denzelfden stand t/o van de wervelkolom; daij krijgt men de oefening met de onderkin. Als men die oefening voor de eerste maal, drie of vier keer goed uitvoert dan krijgt men ook een loom gevoel in de rugge graat. Deze laatste oefening oefent dus de spieren, die de hals en daarmee het hoofd rechtop houden. Op deze wijze nu komt de Zweedsche gymnastiek aan al haar oefeningen en daarom is zij beter Een volgende les meer. Tracht op deze manier het kader voor te bereiden vóórhaar werk en ge hebt succes! Wordt in geen geval geleerder. Begin niet met een les in botjes, het heeft vooralsnog geen nut. Begin niet met een be- 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 35