spreking van het programma in den geest van: Dus voortaan A. Aandachtsoefeningen enz., dan mist ge uw doel. Het „waarom" wordt nog niet goed begrepen en hoewel het eerste geleerder staat en het tweede gemakkelijker is. zoolang de hoofdzaken nog in het duister liggen is een en ander over bodig. De hier gegeven theorie is, uit wetenschappelijk oogpunt beschouwd „gebrekkig", zij gaat mank in velerlei opzicht, maar als zij zóó gegeven wordt, treft ge doel, de zieltjes worden ge wonnen voor de „Zweedsche" en ambitie is en blijft voor den instructeur een hoofdzaak. Voor alle „leugentjes" durf ik aansprakelijk te blijven. Een „ken ner" op dit gebied mag even den neus optrekken bij sommige voorstellingen laat hem gaan (ik wil alleen wijzen op de kleine hygiënische waarde dier oefening)— maar ik ben overtuigd, dat onder deze omstandigheden, de lessen in de „Zweedsche" op deze wijze voorbereid en in dezen trant gegeven, het meeste nuttig effect hebben. 2de les. Wij spraken bij de eerste les over den invloed van het hart en de ademhaling bij de oefening; daar gaan we nu op door (volgt eerst de bekende schematische voorstelling van den bloedsomloop). De linkerhartkamer perst het bloed in de slagaderen n;iar de spieren. Het bloed brengt aan de spieren het voedsel en de zuurstof om te kunnen werken, daarom stroomt het in heel fijne buisjes door de spieren naar de aderen. De slagader kunt ge voelen en de aderen zien. Nu zijn de kanaaltjes, waardoor het bloed door de spieren stroomt zóó dun, dat ge het kloppen van het hart in de slagader wèl en in de aderen niét kunt voelen. Een spier in zijn gewone doen is dus als een fijne spons gevuld met bloed. Dit laatste kan men zien: (Een ontbloote bovenarm wordt krachtig omkneld, daarna de vuist gebald—de aderen zwellen op, de arm gebogen—de aderen worden dik. Wordt nu de arm losgelaten, dan stoomt het bloed snel weg). Een spier, die gespannen wordt, wordt daardoor hard en het volgende vindt plaats lste Het bloed wordt eruit geperst. 2de. Het bloed in de slagader komt moeilijk in die spier 3de. De gespannen spier perst het bloed ook door de aderen naar het hart. Onthoud dit goed De rechterkamer perst het door de longen waar het bloed gezuiverd wordt en van nieuwe zuurstof wordt voorzien naar de linkerkamer terug. De longen zijn dus de bloedzuiveraars. Een leeggeperste spier, die weer slap wordt, zuigt zich als het ware weer snel vol met het bloed uit de slagaderen. 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 36