En de „eindoefening," het isnu hoop ik duidelijk, die moet het bloed weer over het heele lichaam verspreiden, daarom kalme bewegingen, zoodat de hulp, die de spieren bij den bloedsomloop verleenen, weer tot het normale wordt teruggebracht. - Degene, die deze tweede les geeft moet zich goed voorbe reiden, daar hierover altijd vele vragen en opmerkingen komen. Velen weten dit of hebben dat gehoord. Maar als de les slaagt dan hebt gij uw doel bereikt. ,,Het lesprogramma" is dan b e- grepen en niet geleerd. Het is en blijft een moeilijk onder werp, dat heel populair en zoo min mogelijk wetenschappelijk behandeld moet worden. Een heele massa invloeden, zelfs hoofdinvloeden b. v. bloeds omloop, heb ik vrijwel weggemoffeld, alleen om zoo laag mogelijk bij den grond te blijven en toch steeds eenig antwoord op het „waarom" te kunnen geven. Na afloop van deze theorie mocht ik de voldoening smaken, dat iedereen zich al een „heele piet" in den „Zweedsche" begon te voelen, d. w. z. men zag niet meer tegen de geheimen der kunst op men voelde, dat zij te overwinnen waren en de volle belang stelling voor het nieuwe was gewekt. Dat oude was niet goed, dat begreep men. Bij de 3de les is hét doel tevens te laten zien hoe met het beschikbare materieel moet worden gewerkt, ten minste een aan vang kan worden gemaakt, aangenomen, dat het voor het stelsel V. G. O. in voldoende mate aanwezig is en in bruikbaren toestand verkeert. Evenwel kunnen, op Java vooral, heel goed bruikbare toestellen worden gemaakt van bamboe z. a. het wandrek dit kost niet veel en maakt de oefening interessanter, ook de lage bankjes zijn gemakkelijk te imiteeren. Men zij echter indachtig, datgene wat van het Zweedsche stelsel behandeld wordt, goed te behandelen, anders ontaardt het spoedig in gerek, getrek, ge- gaap en „.gehannes wat op kader, zoowel als op troep, een slechten indruk maakt. 3de Les. Practisch-theoretische voorbereiding van het kader. „Wij zullen nu probeeren om uit het reeds geleerde een lespro gramma samen te stellen, dat ge den eerstvolgenden keer nog eens in de practijk krijgt, om de meest voorkomende fouten te hooren en een idee van de Zweedsche in practijk te krijgen. Laten wij in het vervolg géén „voorwerker" voor de klas zetten als ge denkt dat een co. niet begrepen is, of liever als ge vreest, dat ze het niet zullen begrijpen, doe de beweging dan kort na het w. co. zelf voor, daarna volgt het co. Niet eerst uitleggen, voorwerken, plaatsrust en daarna beginnen, neen, echter wel fouten verbeteren. We beginnen met de Aandachtsoefeningen d. i. het „geeft acht" 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 38