der les. „Aantreden op 2 gelederen"-„vooruit vlug jij daar ja volgens de grootte „Geeft acht." „Neen niet je borst zoo vooruit gewoon staan niet in elkaar, maar gewoon rechtop." „Op de plaats „rust." Denk er aan onmiddellijk, nadat de houding is aangenomen moet ge op drie dingen letten. 1ste op de houding (niet overdreven) 2de op de voeten 3de op de handen. Vooral op üe handen; den heelen dag, buigen wij ze, pakken voorwerpen aan, houden deze vast altijd buigen wij ze, daarom krijgen wij allemaal kromme vingers Bij de gymnastiek verbeteren wij dit en oefenen de strek- spieren. Dit mag wèl overdreven zijn. Denk daaraan Als nu, wat vaak gebeurt, een heele klas met de handen gebogen staat, maak dan niet altijd een opmerking, maar commandeer een voudig handen tot vuist één, strekken twéé en alle handen zijn gestrekt. Dit heeft allen schijn van een oefening, maar i s een stille aanmerking, dat is minder hatelijk. Zoo ook, als b. v. de voeten niet goed staan, ook daarvoor hebben wij een oefening „sluitstand een," stand twéé (voordoen) of als een andere fout, die vaak voorkomt, wordt begaan, b. v. ellebogen achteruit dan even „armen buigen of heffen en omlaag." Daarna vlug het „openen" onderwijzen, of de oude methode volgen „en de klasse staat." Ziezoo dit zijn nu de aandachtsoefeningen, eigenlijk een beetje ver gezocht, nietwaar Alles stemt toe, dat ligt zoo in den volksaatd, die graag hoofd zaken wil zien. „Nu de inleidingsbewegingen; waar dienen die ook alweer voor? Stem uit de verte „voor het hart." „Ja, voor het hart, maar daar zorgt de liefde ook voor, echter eerstStem „Bloed uit de spieren te persen." „Ja goed Geeft acht." Handen op de heup één stand twéé. Nu goed opletten. De ellebogen niet te ver achteruit, maar zóó, dat ze gemakkelijk schuin achterwaarts staan fig. 10 in V. G. O. laat ze mooi ver achteruit zien. Bij de Zweedsche is dit niet noodig. Handen op de heupenéén. (Bij een slappe baas trekt men een hand weg). „Ik heb ge zegd handen op de heupen, d. w. z. ze er stevig op plaatsen. Dus geen ellebogen achteruit, maar wel de handen flink op de 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 39