heup zetten en niet in de maag of de lendenen dan belemmer je de ademhaling." Stand twee en op de plaats rust. Hierbij is dan ook alweer een verschil. L)at komt, omdat bij ons oude stelsel dit een oefening is voor de schouderspieren, of om (b. v. bij een beenoefening) de lastige armen op te bergen. Bij het Zweedsche stelsel is het doel: de schoudergordel, d. i. het schouderblad en het sleutelbeen, vast te zetten, dan kunnen ook de beide „groote borstspieren" (alles aanwijzen) aan de ademhaling medewerken. Daaromde handen stevig op de heup. Handen op de heup één. Langzaam hielen heffen één en terug. Bij het hielen heffen alles uitstrekken, doen alsof ge met het hoofd de zolder wilt raken, maar langzaam, denk erom het is uitpersen. Nog eens en nog eens en nu de hals, de oefening, die we al kennen. „Hoofd achterwaarts buigen één. Denk er om, en dit is niet erg practised, als het „Zweedsche" zegt hoofd, dan bedoelt het „hals." Denk verder om de onderkin. Stand twee." Kijk zoo moet het eigenlijk (voordoen). Nu nog eens „Hoofd achterwaarts buigen één en nog eens en nog eens." Na de 5de of 6de keer heeft een ieder pijn in de spalkspieren, dan wel, wat vooral in den aanvang dikwijls plaats heeft, in de borstbeen-, sleutelbeen-, tepelspier en dit geeft hen de overtui ging, dat het Zweedsche stelsel beter is dan het oude, want daar kon je het hoofd wel 20 maal buigen en strekken zonder iets te voelen wat was dat nu voor een oefening, vergeleken bij deze Erg onwetenschappelijk geredeneerd in dit wetenschappelijke stelsel. Maar het doel wordt bereikt Het oude stelsel raakt in dis- crediet en het nieuwe wint veld. Ik heb o. m. in twee dagen bereikt, dat een sergt maj. instr. na deze les, vol vuur de oefeningen uit de Zweedsche, op z'n kleinen zoon (6 jaar) wilde toepassen, maar zeide hij er geruststellend bij „langzaam aan." Daarna arm buigen, volgens het stelsel V. G. O. en dan volgens het nieuwe systeem. Iedereen vindt die laatste oefening veel lastiger dus veel beter Erg onzweedsch geredeneer maar volgens het stelsel V. G. O. goed zwijg erover het doel heiligt de middelen. Een instructeur moet straks met overtuiging les geven. Daarna doen wij, in deze les, het beste door over te gaan tot een loopoefening, waarbij het stelsel V. G. O. gevolgd wordt. Leg echter den klemtoon op het uitgestrekt, veerkrachtig loopen. Nu mogen de handen tot vuisten gebald en de armen flink bewogen worden, want dit is de oefening voor het regelen van den hartslag voor afwisseling teenengang (zie V. G. O.). Hierna de kernoefeningen. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 40