Eerst een rugoefening denk daarbij om wat geleerd is Hoe grooter de bocht in den rug hoe kleiner de borstkas, des te slechter de ademhaling. Dus eerst „die bocht eruit," daarom alleen het bovendeel van den romp buigen. Kijk zoo en nu jullie „romp achterwaarts buigen één" stand twéé en dit nog eenige malen herhalen. Voor de overige kernoefeningen neemt men „voorgeschreven" toesteloefeningen, zoodat alle groote spiergroepen afwisselend werken.' De klasse wordt daarbij gesplitst en de deelen onder de hulponderwijzers gesteld, die aan ieder toestel alleen de voorge schreven oefeningen uitvoeren. De klassen vooral niet te groot maken, desnoods deelt gij groepen in, die „atlethiek" beoefenen (kogelstooten, staafwerpen e. d.). Na de „spanboogoef", hier vervangen door „rugoefeningen," komt het er weinig op aan het materiaal dwingt ons ertoe. Ieder toestel 10 min. en tot slot, als afleidingsoefening, een eenvou dige ademhalingsoefening. Ieder kaderlid krijgt nu een lesprogramma waarop in het kort wordt aangegeven de groep der oefeningen en de oefeningen zelf, om uit het hoofd te leeren. Als men nu dit programma, dat de reeds besproken oefeningen dient te bevatten, daarna nog eenmaal doorwerkt zooals het moet, kan men beginnen. En hiermede is het lastigste geschied, is een goed begin ge maakt en dat is het halve werk. Nu hebben de leiders tijd zich verder voor te bereiden en de instructeurs te vormen. Toch verwachte men niet te veel van de eerste lessen hoe goed ook voorbereid denk er aan het is en blijft Zweedsche in 3 lessen. Maar m. i. is dit ongeveer de wijze waarop, nu op deze manier het stelsel in wording is gekomen, een begin moet worden gemaakt. Ik hoop, dat deze drie lessen een beeld geven van dit begin en van de manier, waarop nog wel met de wetenschap gedraaid kan worden om eenig resultaat van „begrepen te worden" te mogen verwachten. Tot doel bij de invoering der Zweedsche stelle men zich lste. ambitie kweeken voor het stelsel. 2de. niet klagen over het niet aanwezig zijn der toestellen. 3de. de grondbegrippen aan de instructeurs bijbrengen. 4de. leeren les geven door voorbeeld. A. K1NT. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 41