43 6. ORGAAN N. I. O. V. NOVEMBER. Kapitein Lucardie gaat in een uitgebreid artikel na, welke vraagstukken ter conferentie te Washington behandeld zullen moeten worden om te komen tot een oplossing van de kwesties van den Stillen Oceaan en hoe deze kwesties ontstaan zijn. Een zeer actueele en door de wijze van behandelen ook zeer belangrijke, bijdrage, die juist op het goede oogen- blik het licht ziet. Achtereenvolgens behandelt S. de verhouding: Rusland Japan; Enge landJapan; Japan China; Duitschland Japan Amerika Japan; Australië Japan en Nederland Japan, om tenslotte met een hoofdstuk over de Conferentie te eindigen In: „Over oorlog en heldenvereering" geeft „Paideia" beschouwingen over dit onderwerp en zegt daarin, dat de anti-oorlogsmenschen, die in hun afschuw voor den krijg ook slechts misprijzing hebben voor de daden daarin verricht, vergeten dat men den oorlog als een machtsfeit heeft te aanvaarden en men dan kan trachten het recht i n den oorlog te bepleiten en de helden te zien zonder het begrip „oorlog" als achtergrond. H. L. Roelfsema geeft in het vervolg van „Reglement of Wetenschap' eenige eenvoudige medisch tactische opgaven terwijl dr de Vrieze menige interessante mededeeling doet in zijn: „Kort Verslag van het internationale congres van militaire doktoren en apothekers te Brussel," o. a. over verstikkende gassen. S. vermeldt omtrent de algemeene organisatie van den Militair Geneeskundigen Dienst o. m. het volgende „Eenige principes traden duidelijk op den voorgrond en werden door de oorlogvoerenden algemeen gehuldigd. Ie. Alle gevallen zoowel de lichte als de zware moeten direct, in elk geval zoo spoedig mogelijk, geopereerd. 2e. De chirurg moet zelf zijn patiënten blijven volgen tot hunne genezing Inplaats dus van de vroegere indeeling waarbij langs zijlinies de patiënten van de eene afdeeling overgingen naar een andere, zouden thans chirurgische sectoren moeten gevormd worden, zoodat de chef van de sector die de algemeene richting van behandeling geeft, een patiënt tot zijn genezing in zijn sector houdt." Wellicht is dit voor de Commissie Trein en Etappewezen eene aanwijzing die benut kan worden en misschien ook dit: „Elke sector moet voor den oorlog chirurgisch geheel uitgerust zijn en in het bezit van eigen vervoermateriaal, zoodat de chef van den sector zelfstandig het vervoer zijner patiënten kan regelen." (in strijd met het Schlagwort: „non-spëcialisation des véhicules"). Nog het volgende willen we aanhalen a. „Verder nog ten overvloede werd gewezen op de noodzakelijkheid van een militaire opleiding van den officier van gezondheid." Daar wordt bij ons practisch niets aan gedaan, waarvoor zeker redenen zijn, maar toch kon o. i. het Hoofdbureau M. G. D. wel wat meer in die richting werken al zouden dan ook enkele zaken (o. a. de statistiek) op den achtergrond geschoven moeten worden. De M. G D. moet in de eerste plaats oorlogsinstrument zijn en dat is die dienst bij ons allesbehalve; niet alle tijd

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 43