44 mag worden besteed aan het behoud der slagvaardigheid- invredestijd. b. „Een officier van gezondheid in de eerste linies werd algemeen noodzakelijk geacht." Kapitein Dormaar geeft eene uiteenzetting van de oorzaken van het late verschijnen van het Verslag van de militaire exploratie van Neder- landsch-Nieuw Guinea en deelt daarbij mede, dat de kostprijs van het boekwerk op f 12 te stellen is. Als men de aan den arbeid vergane werkkracht daarbij ook eens in rekening bracht, zou men tot een heel wat hooger bedrag komen, maar dat wordt bij officiëele uitgaven in den regel buiten beschouwing gelaten. Wij voor ons betreuren het, dat men de samenstellers niet liever arbeid- voor-het leger-als-oorlogsinstrument-van-nut heeft laten verrichten, gedachtig aan het bekendel'indispensable d'abord, le nécessaire ensuite'' en ook mede overeenkomstig dit gulden beginsel dat men de gelden aan de geheele exploratie verdaan niet liever in mitrailleurs en dergelijke gesto ken heeft. Wat hadden we daar een hoeveelheid onmisbaar EN THANS ONTBREKEND oorlogsmateriaal voor kunnen hebben De aflevering bevat verder de „Open brief" aan de Volksraadleden over de nivelleeringen nog een ander artikel over dit vraagstuk. Terzake van deze, „question brülante," welke uiteraard ook in het Vereenigingsnieuws een ruime plaats inneemt, zij er onzer zijds de aandacht op gevestigd, dat het niet gewenscht is de officieren steeds te koppelen aan andere categorieën van ambtenaren. De officier hoort alzoo in Indië in de EERSTE cate gorie, niet omdat B. B. of andere ambtenaren daartoe wor den gerekend, maar omdat hij officier is. Overigens beschouwen we de geheele nivelleering als een tot misluk king gedoemd kunstmatig uitvindsel, en elke definitieve wedderegeling in deze tijden van abnorma en labiliteit uit den booze. Met het index-cijfer samenhangende duurtetoeslagen zijn het aangewezen middel, waarbij in het oog te houden, dat elke verhooging de duurte, vooral in een ambte naren (ook de employés van groote instellingen en ondernemingen zijn niet veel anders) land, doet toenemen. Tenslotte noemen we: Korte mededeelingen van het Informatiekantoor; Verlofsbezoldiging; Uit Pers en Periodiek Mededeelingen H. B.een Boekbeoordeeling en een In Memoriam, gewijd aan den overleden Majoor Seeuwen der Infanterie. D. B. 7. DE N. I. VERLOFSOFFICIER No. 11. In „Wat het Nederlandsche leger deed" wordt aan de hand van Luden- dorff's uitspraak, dat in 1916 ter dege rekening moest worden gehouden met de legers van Nederland en Denemarken en dat het Duitsche Leger bestuur geen enkele man ter beschikking had om tegen deze beide staten in te zetten gezegd, dat Nederland door zijn leger buiten den oorlog is gebleven. S. waarschuwt tegen verzwakking en desorganisatie der weermacht. De volgende bijdrage, getiteld „Ontwikkeling" is eene opwekking tot aaneensluiting der Reserve-officieren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 44