Is de afstand van de eigen tot de vijandelijke troepen kleiner dan de gevaarlijke zone, dan tracht men z. m. te enfileeren. Bij staande enfileerende barrages kan de afstand tusschen bei de liniën op alle vuurafstanden bij gebruik van B. G. S. of B. G. T. 80 M. bedragen en bij gebruik van G. K. T. 60 M. Dichtheid. De rollende barrage moet de max. dichtheid bezitten, welke het mat. en de duur van den aanval toelaten. Om werkzaam te zijn is de min. dichtheid 2 schoten per 15 M. en per minuut. De staande barrage heeft een grootere of kleinere vuur snel heid. In het eerste geval is de dichtheid 2 per 15 M. en per minuut, in het 2e geval naar gelang van de omstandigheden. Speciale projectielen. Deze bevatten giftige vloeistoffen, giftige tevens tranenverwek- kende en ten slotte tranenverwekkende vloeistoffen. De eersten verliezen spoedig na het springen hun kracht; daar entegen kan men bij de andere nog dagen na het afgeven van het vuur den invloed der gevormde gassen in de beschoten strook ondervinden. De werkzaamheid van al deze soorten proj. hangt voor een groot deel af van den toestand der atmosfeer. Bij zwaren regen kan men geen resultaten van het gebruik verwachten. De wind verdrijft de gassen; bij sterkeren wind dan 3 M. per sec. hebben deze projn ^geen uitwerking. De meeste uitwerking hebben zij op doelen in bosschen, in ravijnen enz., dus daar, waar weinig wind is. Met deze projn. kan men doodend en neutraliseerend vuur afgevenhet eerste, wanneer het zoo verrassend en zoo krachtig geschiedt, dat de vijand geen tijd heeft zijn maskers te gebruiken, eveneens door een lang voortgezet vuur, zoodat de maskers uit geput raken. De neutralisatie vloeit voort uit de vermoeienis, veroorzaakt door het langdurig gebruik van maskers door personeel, dat zwaar werk heeft te verrichten (b. v. bediening van zware battn). Dit resultaat kan men verkrijgen met onregelmatig, betrekkelijk lang zaam, maar gedurende eenige uren voortgezet vuur. De tranenverwekkende G. zijn uit hoofde van hun lang aan-, houdende werking zeer geschikt voor het neutraliseeren maar alleen gebruikt, oefenen zij weinig invloed uit op 's vijands moreel. Daarom moet het vuur met deze G. van tijd tot tijd worden afgewisseld met eenige salvo's van G. K. T., B. G. S. of B. G. T. Men heeft kans den vijand onvoldoende gedekt te treffen of hem te verleiden de maskers af te zetten. Zoo ook kan men dat vuur afwisselen met vuur met giftige G. De speciale G. worden meestal aangewend om battn te neu traliseeren en geven dan de beste resultaten zij worden even eens aangewend om het verkeer op bepaalde gedeelten te beletten. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 10