Loopgraaf mortieren. serveerde terreinen. 3.5 batt. a ^stuk ken per K. M. 4 dagvoorraden, waarvan 1 speciale Q. Op de vleugels worden vermeerderd reserveerde terrei nen 2.5 batt. a 12 stuk ken per K. M. 4 dagvoorraden, waarvan 1 speciale G. de aanvallende inf op de daarvoor ge- resserveerde terrei nen 2 batt. a 12 stuk ken per K M. 4 dagvoorraden waarvan 1 speciale G. kan de hoeveelheid H. G 3. TSINGTAU. door F. TREFFERS. Een bandjir van beschouwingen op defensiegebied heeft zich in het afgeloopen werkjaar in „Krijgswetenschappen" niet alleen over ons nationaal polderland uitgestrekt, maar bereikte zelfs Java, ja spatte over de hoogvlakte van Bandoeng heen. En, gelijk bij iederen bandjir, was er veel van hetgeen uit het slib aanvoerend water bezonk, vruchtbaar en van waarde, doch er was ook vertroebeling en de sterke drang voerde in te rappe vaart soms mee, wat beter ware blijven liggen. Wanneer ik mij alleen bepaal tot het debat over de verdediging van Indië (17 Febr.), dan is het eerste vreemdsoortige voorwerp, dat ik tusschen het slib opraap, de bewering, dat „de regeling van het defensievraagstuk thans veel minder dringend is, dan zij langen tijd geweest is" (blz. 293), en verder dat „de geest, welke leeft in de bevolking" voldoende zou zijn voor de verdedi ging, omdat een leger te kort zou schieten „ondanks de meest volkomen voorbereiding." Hier treft bovendien weer het verwisselen van de begrippen „verdediging van Indië" en „van Java." Hoe een bestuurswijze, die niet tevens de verdediging voorbereidt, die verdediging kan waarborgen, is mij onbegrijpelijk doch ik hoop verkeerd gelezen te hebben. Ook schijnt niet algemeen de waarde van de fronten van de Bandoengsche hoogvlakte naar juistheid beoordeeld te worden of bekend te zijn, (blz. 303 en 342). Vooral bleek dit uit de uit drukking, dat „Bandoeng gemakkelijk kan worden afgesloten" (blz. 70). Pijnlijk klonk het mij echter in de ooren, een stem te vernemen, uit het Indisch Officierskorps, (eene zijde van waar men 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 13