De toepassing der Versterkingskunst. De werken Hsiu-ni-wa, Huitscheunhoek en Bismarckberg waren gesloten betonwerken, met granaatvrije onderkomens en id. mun.-bergplaatsen. De stukken werden door scherfvrije pant seringen gedekt. De Tsingtau en Yunuisan battn hadden open opstellingen met borstweringen en schilden, terwijl daar de munitie in granaatvrije onderkomens was gedekt. Buiten om de werken liep een draad versperring. Om de batt. op den Bismarckberg ook naar de landzijde te kunnen doen vuren, was daarvoor op den litisberg een ongedekte tijdelijke opstelling gemaakt voor de vuurleiding en afstandsmeting. Op het landfront strekte zich een 5/2 K. M. lange ijzerdraad hindernis uit, terwille van de flankeering ge broken en tegen direct vuur door ingraving gedekt. Het talud van die ingraving was door een steenen muur bekleed, in het middenvak (lengte 3 K. M.) 5 M. hoog (hindernisbreedte 10 M.) en op de vleugels 2.5 M. (hindernis 15 M.). Het terrein was aan leiding, dat sommige deelen alleen frontaal, andere deelen alleen flankeerend bevuurd konden worden. Geheel aan gepast aan het terrein, daardoor ongelijk van vorm, elkander onderling flankeerend, lagen achter de hindernis 5 inf.-werken. Inf. werk I, IV en V hadden ruimte voor 1000 man, doch de bezetting was nergens grooter dan ongeveer een 200 a 300 man. Zij hadden een sterke vuurlinie in front en flank, minder sterk in de keel, doch een open opstelling tusschen beton borst- en rugwering. Veel gebruik is gemaakt van stalen en betonnen verplaatsbare Inf. schilden. Elk werk had verder zijn eigen hindernis, electr. krachtbron, 4 a 5 kleine zoek lichten, waterreservoir en was dus onafhankelijk van centrale voor zieningen. Alleen no. I had 4 kazematopstellingen voor mitr. Boven dien waren nog enkele bommenwerpers aanwezig. Echter werd van die werken de gemiddeld 2,5 M. hooge muur bij de hin dernis niet flankeerend, doch enkel frontaal bestreken. De bomvrije gebouwen waren door een onge- dekten weg verbonden met de vuurlijn. Deze beide laatste gebreken (het weglaten van grachtsflankeering en van dekking voor de verbindingen in het werk) waren het gevolg van d e wijsheid bedriegende bezuinigingen, en zouden aanleiding worden tot den te vroegen val van Tsingtau. Ook de observatieposten waren onvoldoende gedekt. De lessen van Port Arthur waren niet verwerktde bezuiniging zou op hooge kosten komen Een overzicht van eenige maten geeft bijl. C, terwijl voor details naar de extra-bijlage van het I. M. T. verwezen zij en naar het werk v. d. Admiraal VoIIerthun „Der Kampf urn Tsingtau". 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 17