een week na aankomst harer voorhoede, verzameld. Reeds op 23 Sept. was de rechter comp. van het det. Horiuchi door de D. over korten afstand terug gedreven, doch dit had geen blijvend gevolg. Den volgenden dag marcheerde de Divisie verder langs de boven reeds genoemde wegen. De rechter colonne had veel last van het vuur der schepen in de baai en kon niet verder komen dan Li-tschi-sung-ko. De linker colonne bereikte echter gedekt door den Lau-Hou-Shan, dien dag Aierlt-schien. Een nachtelijke aanva'. verdreef echter de D., die zich terugtrokken achter de Litsun-rivier. Het det. Horiuchi deed een mislukten aanval op de linie Kutau- Schatsikou, welke stelling echter des morgens vroeg door de D. ontruimd moest worden. Den 27en Sept. om 8 uur hadden deze een reeks punten bezet in de lijn Schui-tsching-kou, Honan, terwijl op den linkervleugel de Kaiserin Elisabeth (15 c.M.) de Jaguar (8,8 c.M.) en de S. 90 (een torpedoboot met 3X5 c.M.) hun flankeerende werking uit oefenden, na 11 uur eenigszins gehinderd door twee watervliegtui gen, die bommen wierpen. Deze stelling der D. dwong de voor hoede der linkercolonne zich te ontwikkelen met hare art. bij Litsun, waarbij steun van nog I batterij uit de hoofdmacht noodig bleek. Toen moesten de D. echter de Honan hoogten en vervolgens de geheele stelling ontruimen, daarbij gedekt door de 12 c.M. batt. op de Walderseehoogten, en Koutsy. Aanvankelijk kon de rech tervleugel stand houden in Schantung-tou. Dank zij de waarne ming van uit het Arendsnest kon eene uit Tsantsung debouchee- rende colonne om 6 uur nam. onder vuur genomen worden door de Walderseebatt., terwijl bij het vallen der duisternis een lap. bivak 1 K.M. Noord van Schantung-tou bij Tschin-tschia-ling op dezelfde wijze onder vuur genomen kon worden. Ook de litis- en Bismarck- battn steunden dien dag de voorstelling met hun vuur. Het was het Jap. plan de stellingen op de Prinz Heinrichbergen den 28en vroeg aan te vallen, en tevoren de noodige verkenningen te doen. Blijkens officiëele berichten in de North China Daily News gepubliceerd (19 Juni '15) was in een scheepsraad besloten, dat die aanval op 28 Sept. door de schepen zou worden gesteund. Dies bleef die ondersteuning den 27en uit! Echter zond generaal Horiuchi een comp. in den nacht van 27 op 28 Sept. om hoogte 384 te bezetten. Ten koste van 40 man verliezen en twee officieren voldeed zij aan hare opdracht, waardoor het Arendsnest was inge sloten. Den volgenden morgen werd de stelling genomen en vielen den Jap. 2 offn en ruim 50 man gevangenen in handen. Om 8,45 v.m. openden de Eng. en Jap. schepen hun vuur en brachten de litis-, Bismarck- en Moltkebattn tot zwijgen met 30,5 en 25 c.M. vuur (Suwe, Iwani, Tango en Triumph). Inmiddels kreeg de aan valler versterking met 2 zware battn (bij Lungkou ontscheept): 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 23