ein solcher bei Nacht, bringt den Frontteil einer Inf. division in Aufregung." In „Runschau" worden in „Die Kriegsverluste Europas" de bevolkings verliezen van de aan den oorlog deelgenomen hebbende rijken vermeld. Mil. Wochenblatt 13 Aug. „Der Raid der 5 französischen Kav. Div. in der Marneschlacht '14'' bevat een bespreking van het boek „Un raid de cavalerie" door Gen. Pelecier. Schr., Gen. v. Kuhl geeft aan, dat deze raid waarover de Fr. zooveel ophef maken absoluut geen nut heeft gehad; meer profijt had men van deze cav divisie kunnen hebben door haar te gebruiken op den uitersten N. vleugel tegen de opdringende D. Brigade Lepel, welke den rug der Fr. leelijk bedreigde. Inf. Journal Juli. „Errors of Allied strategy and policy in the Worldwar" somt de verschillende vergissingen van de Geallieerden op en verklaart, dat de grootste wel is geweest, dat men niet inzag welk een belang het behoud van Servië op den loop van den oorlog had. Had men zorg gedragen, dat dit rijk tegen zijn vijanden weerstand kon bieden, dan zou het verloop geheel anders zijn geweest. Bulgarije zou niet de zijde der Centralen hebben gekozen, Griekenland zou zich aan de zijde der Geallieerden hebben geschaard, Roemenie zou reeds dan aan den oorlog hebben deelgenomen, terwijl Turkije geheel geïsoleerd, spoedig vrede zou hebben gesloten. In deze omstandigheden zouden de Centralen spoedig het hoofd in den schoot hebben gelegd. Rev. Mil. Générale. Juli. Uit „Le 2e Corps de Cav. dans les Flandres" blijkt de waarde van groote cav. eenheden als strategische reserves. „La refonte des reglements enz." wordt vervolgd; uit de gebeurtenissen tijdens het offensief bij Artois (9 Mei—18 Juni'15) werden de volgende lessen getrokken. Indien men over genoeg art. kan beschikken is het mogelijk de vijandelijke stelling te doorbreken; de inf. welke de vijandelijke stelling binnendringt moet tijdig door de reserves worden ondersteund, anders wordt zij vernietigd of gevangen genomen. De aanvaller moet in de diepte worden geéchelonneerd en valt dus overeen geringe frontbreedte aanhet geheele front moet echter worden aangevallen, „tout le front doit être attaqué avec la volonté bien arrêtée d'enlever sur tous les points le ligne ennemie par un assaut réel." Dus geen vasthoudend gev. of demon stratie, maar een doorgezette aanval. Doet men dit niet, dan wordt de tegenpartij niet gebonden en kan hij zijn reserves verplaatsen. „On attaquera done sur tout le front, mais le commandement restera juge de doser la densité des troupes d'assaut suivant les facilités de progression que presenteront les différentes parties de ce front." Het aanvallen op het geheele front is ook noodig om den vijand in het onzekere te laten omtrent de richting van den hoofdaanval; op andere wijze kan de factor „verrassing" niet tot zijn recht komen. Is de eerste linie ingedrukt, dan moet men zoo spoedig mogelijk trachten door te dringen tot de lijn der battn, „l'art. constituent le principal obslacle a la progression de l'inf. dès qu'elle a depassé les tranchées ennemies." Meer en meer zag men in dat het noodig was deze art. te bestrijden. T. o. v. de verdediging voelde men aan den lijve het verkeerde deze in één lijn te voeren, omdat daardoor de dichtheid der troepen in die lijn te groot werd en men daardoor geweldige verliezen leed, terwijl de sterkte der troepen in 2de linie als regel niet voldoende was om een ingedrongen vijand terug te werpen. „La bataille ne fait que commencer loisque l'ennemi a franchi sa première ligne" en wel met het grootste deel der troepen, meer achterwaarts opgesteld; deze reserves moeten gemakkelijk verplaatsbaar zijn, ook van de art. De inf. echter kon zich niet zoo gemakkelijk aan de nieuwe beginselen aanpassen. De 2de lijn bestond uit „centres de résistance", waarbij de tusschenruimten door kruisvuur werden beheerscht. De D. gingen eveneens er toe over een 2de stelling in te richten, doch 65

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 65