vijf delegaties, terwijl uit de maritieme deskundigen der delegaties subcommissies gevormd werden tot bestudeering van bepaalde onderdeelen der beperkingsvoorstellen. De commissie-vergade- ringen zouden niet. die der conferentie wèl openbaar zijn, alzoo een verschil met de tweede Volkenbondsvergadering, waar het aan eenige vooruitstrevende mannen gelukt was de vergaderingen van althans sommige commissies openbaar te doen zijn. Maar het was al mooi, dat tenminste de vergaderingen der conferentie voor publiek en pers toegankelijk zouden zijn. In de tweede openbare vergadering on 15 Nov. wees Ba'fonr met nadruk op den bijzonderen toestand, waarin Gr.-Rritanip verkeert, doordat het voor ziin voeding afhankelijk is van toevoer uit het buitenland, dus van de overzeesche verbindingen. Hii vroeg ziin hoorders zich voor te stellen, dat de westeliike der V. S. nlot- seüng 10.000 mijl verwiiderd en door de zee gescheiden waren van het hart van het rijk. een dicht bevolkt eiland, dat voor de voorziening in voedingsmiddelen en grondstoffen van dat lO.OOn mijl ver verwijderde land afhankelijk is. Terwijl hii geen bezwaar had tegen de voorgestelde verhouding tusschen de sterkte der drie slagvloten. verlangde hii meerdere beoerking van de onderzeevloot en verbod van het bouwen van groote onderzeebooten, waarmpde hii duidelijk bewees, dat Engeland gedurende den oorlog aan den lijve gevoeld had, welk een geducht wapen de onderzeeboot kan ziin, niettegenstaande de dikwiils zeer werkzaam gebleken bestrij dingsmiddelen. Eveneens tot verzekering van G-BritamWover zeesche verbindingen vroeg hii uitbreiding van het aantal lichte kruisers. Hij wees verder on de noodzakelijkheid om het aantal marinewerven te benerken: heeft ieder land zooveel marinewerven, als het verlangt, dan kan het on elk gewild oopenblik boven de toegestane grens gaan bouwen. Voorts wenschte hii het verbod van aanbouw van nieuwe schenen in de eerstkomende tien iaren te veranderen in benerkten iaarlüksrhen aanbouw, waardoor groote vermeerdering van de bestaande werkeloosheid zou worden voor komen Ondertusschen bleek de goede wil der Br. Regeering uit een besluit der Admiraliteit, waarbij het werk aan vier nieuwe groote 11 Het is de moeite waard om na te gaan, hoe de beurs op het begin der conferentie gereageerd heeft. De eerste berichten omtrent de conferentie beantwoordde de New- Yorksche fondsenbeurs met een dringend aanbod van „Steels". Te Londen openbaarde zich het zelfde verschijnsel ten aanzien van aan- deelen van Vickers, Cammell Lairds, Armstrong en verschillende andere voorname industriëele fondsen, welke daling slechts gedeeltelijk com pensatie vond in de vastere stemming voor staatsfondsen. Spoedig volgde een herleving op deze inzinking, vooral te New-York, en deze herleving kan verklaard worden uit Balfour's voorstel om in plaats van 10 jaren marinevacantie te stellen beperkten jaarlijk- schen aanbouw. (Schetsen van geld- en fondsenmarkt 13—20 Nov., N. Rott. C., Mail- Ed. van^22 Nov. 1921).

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 11