het werk betreffende de beperking van de toerustingen ter zee bevredigend verliep. Hij stelde nu het vraagstuk van de beperking van de landmacht aan de orde, waaromtrent Am. zich van voor stellen had onthouden. Had Balfour in de tweede openbare vergadering gewezen op den bijzonderen toestand van Eng. ten aanzien van zijn voedselvoorzie ning, Briand wees nu op den bijzonderen toestand, waarin Fr. verkeert tegenover Duitschl. Door middel van lange aanhalingen uit Ludendorf's boeken trachtte hij te bewijzen, dat er in D. invloedrijke kringen nog geen betrouwbare vredesstemming heèrscht, hoewel hij de goede bedoelingen der tegenwoordige D. Regeering erkende. Daarna wees hij op het groote aantal geoefende mannen in D., wel niet georganiseerd, doch desgewild te enca- dreeren met offn, onderffn en soldaten der rijksweer, het staande leger van 100.000 vrijwillig dienenden, dat het vredesverdrag van Versailles aan het D. Rijk gelaten heeft. De onder velerlei bena mingen bestaande polietiekorpsen konden even gevaarlijk worden. Een en ander was gebleken in Silezië, waar binnen eenige dagen een goed uitgeruste troepenmacht van 40.000 man bijeen was. Ook wees Briand op de mogelijkheid van snellen aanmaak van oorlogs- materiëel door fabrieken in D. en door onder D. invloed staande fabrieken in het buitenland, zooals in Skandinavië Niet alles kan nauwlettend gecontroleerd worden. Reeds vroeger heeft een ontwapend Pruisen bestaan onder toezicht van niemand minder dan den grooten Napoleon, maar zonder blijvend succes 2). Verder herinnerde Briand aan het groote gevaar, waarmede het voortdurend in gisting verkeerende Rusl. geheel Europa bedreigt. Anderhalf jaar te voren wilde Rusl. zich op W.-Europa storten en trachtte het door Polen heen te breken. Indien de R. horden den Poolschen slagboom waren overgekomen, indien zij zich met zekere D. oorlogszuchtige elementen vereenigd hadden, wat zou er dan van Fr. en Europa zijn terechtgekomen zonder een sterk leger in Fr.? Sedert dien zijn de toestanden in Rusl. niet geregelder geworden. Als Fr. onder zulke omstandigheden alleen moet staan en hier doelde spreker klaarblijkelijk op de vroeger gedane poging om een Fr.Br.Am. verbond te sluiten tegen mogelijke aanvallen van Duitschl. moet Fr. volle vrijheid behouden om zijn veiligheid te verzekeren overeenkomstig de eischen van het oogenblik. Zeer te pas kwam een bericht in de „Matin", dat de geallieerde com missie van toezicht te Heidenau, in Saksen, 343 houwitsers zonder affuiten, maar overigens gereed voor gebruik, zorgvuldig achter een muur verborgen, had ontdekt. 2) Volgens den vrede van Tilsit in 1807 mocht Pruisen gedurende de eerstvolgende 10 jaren niet meer dan 42000 man onder de wapens hebben. Door periodieke verwisseling der manschappen slaagde het Pruisische ministerie van oorlog erin een veel grooter geoefend leger te scheppen zonder schending van het vredes verdrag. 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 13