2. VERPLEGINGS- AANGELEGENHEDEN. (Slot). Zooals ik reeds meedeelde, lag het ook in mijn bedoeling iets in het midden te brengen over den Verplegingsofficier. Meermalen is reeds op de wenschelijkheid gewezen, om ook bij het N. I. leger het instituut der Vpl.-offn in het leven te roepen. Een der voornaamste daarvoor aangevoerde argumenten, n.l. dat de taak van den Br. Int., welke veel te zwaar is, verlicht moet worden, heeft mans echter schijnbaar veel van zijn beteekenis verloren, nu bij de instelling van een Etappendienst een groot deel van die taak over zal gaan op den Etappen-hit. De verplegingstrein van de Br. zal n. 1. volgens de voorstellen verdwijnen, de Et.-dienst belast zijn met den aanvoer tot aan de Hoofdverstrekkingsplaats, terwijl üe Comm. bovendien een verplegingsstelsel heeft ontwor pen, dat steunt op het beginsel: „aanvoer van achteren" als uit vloeisel waarvan de „plaatselijke aanschaffingen" van veel minder beteekenis zullen worden. Sommigen zullen dus wellicht geneigd zijn te meenen, dat de Br. Int. overbodig wordt, of dat hij althans niet veel meer te doen zal hebben. Het één noch het ander zal het geval wezen, het blijft even noodzakelijk het verplegingspersoneel bij de Br. met Vpl.-offn uit te breiden, als vroeger. Om alle misverstand te voorkomen, vestig ik er in de eerste plaats de aandacht op, dat het woord „verplegingsofficier" hier niet moet worden opgevat in de beteekenis waarin het in enkele van onze voorschriften wordt gebezigd, doch in die welke men er in vreemde legers aan hecht, en tot goed begrip zal ik even kort uiteen zetten wat men bij die legers onder een Vpl.-off. verstaat, wat zijn werkkring is. Overal ligt aan de instelling der Vpl.-offn het beginsel ten grond slag, dat de Troepencomdtn, hetzij hooge of lage, de eenig ver antwoordelijke personen zijn voor de verpleging van het onder hun bevelen staand troependeel 1). De lagere aanvoerders worden in die taak bijgestaan door de Verpl.-, de hoogere door de Int. offn. Meestal vindt men bij ieder Baton of daarmee overeenkomend troependeel, één Vpl.-off. ingedeeld. In Fr. heeft men een „officier d'approvisionnement" per Regt; Nony teekende echter in zijn werk „L'Intendance en Campagne" daaromtrent aan, dat de Duitschers door bij ieder Baton een Verpl.-off. in te deelen, blijk geven de belangrijkheid van die functie beter in te zien dan de Franschen. Een beginsel dat weliswaar ook aan de verpleging te velde bij het N. I. leger ten grondslag ligt, doch dat daar practisch niet tot uiting komt. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 19