Ook in Ned. heeft men een Vpl.-off. per Baton; bij kleinere afd., compn enz., en bij detachementen minder dan 2 compn sterk, vervult de Comdt zelf die functie; echter kan hij de uitvoering van de door hem bevolen maatregelen opdragen aan één of meer offn of onderoffn. De Vpl.-offn worden z. n. in hun taak bijgestaan door één, desnoods meer offn, terwijl hun ook het noodige hulppersoneel (onderoffn en soldaten) ter beschikking wordt gesteld. In algemeenen zin zijn zij slechts ondergeschikt aan den Comdt van hun troependeel, doch wat de technische uitvoering van hun dienst betreft, hebben de Vpl.-offn de bevelen van den Int. te volgen, terwijl zij onder bepaalde omstandigheden hun dienst ook onder diens leiding verrichten. De Vpl.-off. staat dus als 't ware bij ieder korps aan het hoofd van een verplegingsdienst in het klein. Kort samengevat bestaat zijn taak in het verzamelen van de noodige levensmiddelen hetzij dit geschiedt door ze van de Int. te ontvangen, ze zelf aan te schaffen, dan wel door combinatie van beide methodeshet verdeelen daarvan over de compn en het toezicht houden op de levensmiddelen in de B.-Tn. In Ned. worden, evenals in België, de Korpskwartiermeesters (luitenants of adj. ond.-off.) als Vpl.-off. aangewezen, in andere landen zijn het of troepen-, of reserve-, of verlofsofficieren. Ziedaar het instituut der Vpl.-offn in hoofdlijnen geschetst. Menigeen zal nu vragen, hoe het komt, dat wij die instelling in het geheel niet kennen, en of de toestanden bij ons, wat de verpleging aangaat, dan zooveel verschillen van die in andere legers. De laatste vraag kan ik dadelijk bevestigend beantwoorden, doch die toestanden zijn niet eenvoudiger, zooals men licht zou meenen, maar veel ingewikkelder en moeilijker. Men behoeft hierbij n. 1. slechts te denken aan de afzonderlijke 1) voedings wijzen voor de verschillende landaarden (over de paarden zal ik maar zwijgen), het driemaal daags verstrekken van warm eten, aan de omstandigheid, dat de Int. bij ons in alle voedingsmiddelen heeft te voorzien (zie de lange lijst van artikelen in tarief 20), aan de bijzondere moeilijkheden, welke de voorziening van gras, brand hout en versche groenten oplevert, aan de schaarschte van hulp middelen bij de verpleging (buiten de hoofdplaatsen geen groote centra van bevolking, waar alles gevonden wordt, wat voor de verpleging noodig is, voorraden, werkkrachten, enz.), aan de bezwaren van het Indische bergterrein, de primitieve vervoer middelen en den slechten toestand der wegen in den regentijd. Mij dunkt, dat deze opsomming voldoende is om te doen zien dat de Indische Int. over het algemeen met veel meer moeilijkheden heeft te kampen bij het uitoefenen van de verpleging, dan zijn Eur. Van deze kunstmatigheid komt in oorlogstijd natuurlijk niets terecht. Red. 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 20