het te oefenen toezicht op de bereiding van het eten zich daardoor vart alle zorg betreffende de verpleging ontslagen achten. Ik noem dit niet zoozeer een groot nadeel, omdat zoodoende gezon digd wordt tegen het overal gehuldigd beginsel, dat de voeding van den soldaat een aangelegenheid is, die bij uitstek tot de taak der troepenofficieren behoort, als wel meer van het standpunt der Int. beschouwd om practische redenen. De verantwoorde lijkheid n 1. die dientengevolge op den Br. Int. komt te rusten, is voor een persoon te groot En daarin kan voorzien worden, zooals men wel meent, door dien Int. meer huppersoneel te geven neen, die verantwoordelijkheid moet over meer personen verdeeld worden. Hoe weinig directe bemoeienis de troepenofficieren ook met de verschaffing van de noodige verplegingsmiddelen mogen hebben, zij behooren zich toch voor den goeden gang der verple ging mede-aansprakelijk te voelen, zij moeten daar hun gedach ten over laten gaan, mee-overleggen, maatregelen beramen, en zoo noodig een oplossing zoeken voor moeilijkheden, welke zich voordoen. Er zijn voorzeker troepenofficieren, die aldus handelen, doch naar de opvatting van zeer vele anderen, wil ,,de Intendance verpleegt" zeggen, dat z ij met de verpleging niets te maken hebben. Verpleging en administratie worden al te dikwijls be schouwd, als niet tot de eigenlijke taak van den troepenofficier behoorend, en vele officieren zijn daardoor geneigd de daaraan verbonden werkzaamheden van zich af te schuiven. Ik geef toe, dat er gewoonlijk weinig poëzie in schuilt, maar, que faire, men moet in het leven het minder aangename dikwijls op den koop toenemen, en zoo is het ook hierbij. Een groote bron van ellende voor den Br. Int. vormen dus aller eerst de bons. Het valt moeilijk tegen te spreken, dat het opmaken daarvan, en de zorg voor het aanwezig zijn van den vereischten voorraad in den B. T. tot de taak van de troepenofficieren behoort. Bij de groote manoeuvres ik geef dit dadelijk toe is dit echter een zeer ingewikkelde geschiedenis. Daarbij valt n. 1. rekening te houden met de verschillende rantsoenen, met de verschillende voedingswijzen voor Eur. en Ink, en met de omstan digheid, dat van hetgeen wordt aangevraagd, een gedeelte bestemd is voor de keukenwagen, een ander gedeelte voor aanvulling van den B. T. (dus voor de behoefte van een dag later). Ook mag niet vergeten worden op tijd de artikelen aan te vragen, welke voor 4 dagen tegelijk worden verstrekt, en om de ev. uit den B. T. verbruikte hoeveelheid verduurzaamd vleesch of ver duurzaamde groenten aan te vullen. Alles bij elkaar genomen vereischt het opmaken van de bons dus veel zorg en oplettendheid, en hoewel daarin eenige verschooning te vinden is voor het feit, dat vele C.-Comdtn er zich weinig aan gelegen laten liggen, en dat werk overlaten aan de fouriers (die er in den regel niet veel van terecht 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 23