Eur. of Am., om geschikt materiaal uit de burgerbevolking te Het is wel gewenscht even nog iets op te merken omtrent de positie van den Br. later wellicht Div. Int., zooals die zal zijn na het tot standkomen van den nieuwen dienst van aan- en afvoer. Eigenlijk behoort die positie los van het vraagstuk der Vpl.-offn beschouwd te worden, want indien het mij in het voorgaande gelukt is de overtuiging te vestigen, dat het wenschelijk en nood zakelijk is, de Br. Intn van alle werkzaamheden te ontlasten, die niet des Intendants zijn, kan de verandering in den aanvoer van verplegingsbehoeften wat een zuivere Int. aangelegenheid is in die overtuiging geen wijziging meer brengen. Ik heb echter rekening te houden met de mogelijkheid, dat sommigen zullen meenen, dat er voor den Br. Int. niet genoeg werk over zal blijven, of, dat anderen van gedachte zullen zijn dat, nu de taak van dien officier toch door den Et. Dienst aanmerkelijk verlicht zal worden, verlichting in ander opzicht niet meer als zoo noodzakelijk kan worden beschouwd. Aan de eersten zij dan meegedeeld, dat zij zich noodeloos onge rust maken, en aan de laatsten, dat gedeeltelijke verbetering half werk is, wat hetzelfde als slecht werk beteekent. Om dit duidelijk te maken, is het goed eerst te onderzoeken, welken invloed het optreden van den Vpl.-off. eigenlijk zal hebben op den gang van den verplegingsdienst te velde, en 'dan vestig ik er de aandacht op, dat ik tot nog toe het aanstellen van Vpl.offn niet alleen bepleit heb, op grond van het vele werk, dat zij den Br. Int. uit de handen zullen kunnen nemen, maar ook en vooral om dien officier voor een gedeelte te ontheffen van de te zwaar op hem drukkende verantwoordelijkheid, derhalve uit m o r e e 1 e overwegingen. Hoe is het echter precies met de diensten, welke de Vpl.-offn bij ons leger zullen kunnen bewijzen, gesteld. Velen zullen wellicht bij zichzelf reeds gedacht hebben dat, afgezien daarvan dat de Vpl.offn een deel van de verantwoordelijk heid van den Br. Int. kunnen overnemen, heel weinig profijt van hun diensten zal kunnen worden getrokken, aangezien op het gebied, waarop hun werkzaamheden in Ned. en andere Eur. landen hoofdzakelijk gelegen zijn (de plaatselijke aanschaffingen), in Indië zoo weinig te doen valt. Die meening is niet geheel zonder grond. Bij al de bedoelde legers geldt als beginsel al moest daar in den laatsten oorlog dikwijls van worden afgeweken dat de Int. slechts zorgt voor den aanvoer van de hoofdvoedingsmiddelen, terwijl de Vpl.-offn voorzien in, wat wij in Indië menage-artikelen plegen te noemen 1). Op Java echter, waar zoo gansch andere toestanden bestaan, zal In Ned werd de aankoop ter plaatse door de Vpl.-offn. teruggebracht tot aardappelen, groenten, verschillende genotmiddelen, brandstoffen e. d.

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 26