rentie brak de oorlog tusschen China en de acht groote mogend heden uit en in 19041905 betwistten Rusl. en Japan elkander de hegemonie in het Verre Oosten. Toch had de conferentie op het gebied van het volkenrecht belangrijk werk verricht, maar latere internationale botsingen zouden Ieeren, dat de contracteeren- de partijen zich bij nader inzien niet aan alle destijds gesloten verdragen en gepubliceerde verklaringen gebonden achten. De tweede Vredesconferentie in 1907 ging voort op den weg van haar voorgangster van 1899: zij gaf het aanzijn aan niet minder dan 14 verdragen, waarvan eenige uitbreiding en wijziging van in 1899 tot stand gekomen verdragen inhielden en de andere nog niet behandelde aangelegenheden uit het oorlogs- en neutraliteits- recht aan zekere regels trachtten te binden. Maar ten aanzien van het reeds in 1898 aan de orde gestelde vraagstuk van de beperking der bewapeningen werd evenmin als in 1899 een practisch resultaal bereikt. Men kwam niet verder dan een niemand bindende ver klaring, waarin de conferentie, na geconstateerd te hebben, dat de toerustingen sedert 1899 aanzienlijk waren toegenomen, met alo-e- meene stemmen verklaarde, dat ernstige studie van het vraagstuk door de verschillende regeeringen hoogst wenschelijk (hautement désirable) nog niet eens noodzakelijk! was. Verder kwam men niet; 't was weinig en nog niet eens uit een goed hart. De Balkan-oorlogen van 1912 en 1913 vormden het voorspel van den wereldoorlog, welke in 1914 uitbarstte, en deze oorlog zou, naar van Entente-zijde steeds verkondigd werd, niet alleen de wereldorde op zuiver democratischen grondslag vestigen maar bovendien de laatste oorlog zijn, welke het menschdom zou teisteren. De vrede van Versailles bracht dan ook in zijn eerste gedeelte het grondverdrag betreffende den Volkenbond met bepalingen ter vermindering van de bewapeningen en ter verzekering van den vrede. Deze bepalingen komen in het kort op het volgende neer: De Raad van den Volkenbond 1ontwerpt voorstellen tot ver mindering der bewapeningen, daarbij rekening houdende met de aardrijkskundige ligging en de bijzondere omstandigheden van eiken staat. De verschillende regeeringen onderzoeken deze voor stellen en nemen er een beslissing op. Minstens ééns in de tien De Raad van den Volkenbond bestaat uit vertegenwoordigers van de voornaamste geallieerde en geassocieerde mogendheden (Britsche Rijk, r/'n u 5n JaPan) en de vertegenwoordigers van vier leden van den Volkenbond, aan te wijzen door de Volkenbondsvergadering. Voor de ®er,st?.. ™aal .,V.er£en ?'i door. het grondverdrag benoemd; het waren België, Brazilië, Spanje en Griekenland. Brazilië werd later vervangen door China. De Volkenbondsvergadering bestaat uit vertegenwoordigers van alle leden van den Volkenbond. Amerika heeft het verdrag van Versailles niet geratificeerd en is geen lid van den Volkenbond.

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 2